Sosyal medyada linç edilen Orhan Aydın: Benim gündemimde yoksulluk ve sömürü var

28 Nisan 2021 Çarşamba

Sanatçı Orhan Aydın tam kapanma nedeniyle uygulanacak olan alkol yasağını eleştirdiği gerekçesiyle sosyal medyada gericilerin linçine uğradı.

 

Sanatçı Orhan Aydın hakkında, alkol yasağını eleştirdiği tweeti nedeniyle “Orhan Aydın tutuklansın” sloganıyla linç kampanyası başlatıldı. Konuyla ilgili Sol.org.tr’ye açıklama yapan Orhan Aydın, “Benim gündemimde yoksulluk ve sömürü var” dedi.

Aydın’ın açıklamaları şöyle: 

Kampanyanın sloganı ülkedeki hukuksuzluk düzeninin itirafı gibi. Daha önce başka örneklerde de yaşadık. Kendileri gibi düşünmeyenlerin yargılanması ya da mahkum edilmesi de değil “tutuklanması” uygun bulunuyor! Haksız, hukuksuz bir biçimde tutulması yani. Yargının iktidarın elinde nasıl bir silah haline geldiğinin de bir kanıtı. Saldırıyı yapan hesapların sahte ve “bot” hesaplar olması, buradaki hukuksuzluğu derinleştiriyor.

Benim için daha önemlisi şu: Tam kapanma kararı ve bu kararla ilgili çıkartılan genelgeler… Yoksul halka açlık ve hastalık dışında bir tercih bırakmıyor. Hepsi! İşsiz olanlar evinde açlığa mahkum olacak, çalışanlar hiçbir destek, hiçbir yeni önlem olmadan marş, marş, fabrikasına yollanacak.

GERİCİLİĞİN VE FAŞİZMİN BESLENDİĞİ LAĞIM: SÖMÜRÜ DÜZENİ!

“İçki yasağı çok mu önemli? Orhan Aydın’ın gündeminde içki yasağı mı var?” sorusuna yanıt veren Aydın, “Sadece içki yasağı da değil. Bu gerici düzenin toplumsal yaşamın her alanında dinsel tarifler üzerinden hayatı belirlemeye çalışması, açıkça laiklik düşmanlığı değilse nedir?

Üstelik içki yasağı iktidarın yoksulluğu, sömürüyü, militarizmi, kadın düşmanlığını, çocuk düşmanlığını örtmek için kullandığı yobazca din sömürüsünün bir simgesi. Bu faşizan, bu gerici dayatmayla bir yandan yurttaşların yaşamına saldırılıyor ama bir yandan da pandemide daha da derinleşen bu çürümüş, bu aşağılık düzenin pislikleri örtülüyor.

Benim gündemimde yoksulluk ve sömürü var. Benim gündemimde bu sömürü düzenini sürdürmek için göreve getirilmiş din bezirganlarıyla, baskılarla hesaplaşma var.

Benim gündemimde sanat ve hayat düşmanlığı var. Sömürü ve zulmün bekçiliğini yapanların sanata ve hayata savaş açtığı bir yerde benim gündemim bu” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler