Sosyal medyada HPV aşısı kampanyası

11 Temmuz 2021 Pazar

Sosyal medyada HPV aşısı kampanyası

Rahim ağzı kanseri dünya çapında kadınlar arasında en sık görülen kanserler arasında yer alıyor. Önlenebilir olmasına rağmen kansere sebep olan Human Papilloma Virüsünden (HPV) aşısıyla korunmak mümkün. Türkiye’de 3 dozunun maliyetinin 2 bin 85 TL olduğu HPV aşısı için sosyal medyada kampanya başlatıldı.

Dernekten yapılan açıklamada, “Aşıya erişim ücretsiz ve kadın, erkek herkesin hakkı olmalı. Aşılar insanlığın ortak değeridir. Çağrımız, ücretsiz HPV aşısının ulusal bağışıklama programına dahil edilmesidir. Çağrımız, HPV aşısının herkes için ücretsiz olmasıdır” denildi.

Açıklamada, şu ifadeler kullanıldı: “Koruyuculuğunun yüzde 100’e yakın olduğu bilinen HPV aşısının uygulandığı yaş aralığına göre 2 yada 3 doz tavsiye edilmekte. Ülkemizde 3 doz HPV aşısının güncel fiyatı 2 bin 85 TL. Oysa aşıya erişim ücretsiz ve kadın, erkek herkesin hakkı olmalı. Çağrımızın karşılık bulması, kadınların yaşam hakkı mücadelesinin elinden tutacak, en derin eşitsizliklere maruz kalan kadınların güçlenmesi anlamına gelecek, beraberinde tüm toplum için daha sağlıklı bir gelecek vaat edecektir. Yaşam hakkımıza sahip çıkıyoruz. Aşımızı istiyoruz.”

Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) derneğin hukukçularının vekilliğinde, aşıyı yaptıran kadınlara aşı ücretinin iadesi talebinde bulunduklarını aktaran dernek “Yüzlerce kadın için başvuru yapacağız. Talebimiz reddedilirse yüzlerce kadın adına dava açacağımızı da ihtar ediyoruz” dedi.

Öte yandan Tokat’ta bulunan Emek Eczanesi’nin sahibi Cem Kılınç ihtiyacı olan kadınların aşıya ulaşabilmesi için bir ‘aşı bursu’ kampanyası başlatmıştı. Kampanya kapsamında 1 ayda 60 kadın aşılanmıştı. Kılınç, ülkenin dört bir yanından kampanyaya 500 başvuru olduğunu kaydetmiş ve “Devlete yapması gerektiğini bu kampanya ve dayanışmayla örneğiyle hatırlatmak istiyoruz” demişti.

HPV NEDİR?

Human Papilloma Virüs (HPV), cinsel yolla bulaşan en yaygın enfeksiyonlardan biri. 200 civarında tipi mevcut olan HPV’nin bilinen yaklaşık 20 farklı türü genital enfeksiyona neden olmakta. HPV’nin kanser yapan (yüksek riskli) ve siğil yapan (düşük riskli) tipleri bulunmakta. Yüksek riskli HPV tipleri ise kadınlarda servikal kanser, vulva, vajina, orofarinks, anüs kanserlerine neden oluyor.

 

Benzer Haberler