Sony elektrikli otomobil işine mi girdi

9 Ocak 2020 Perşembe

Sony elektrikli otomobil işine mi girdi

CES 2020’nin açılışında süpriz yaparak bir otomobil tanıtan Japon elektronik devi Sony elektrikli otomobil mi üretmeye başlıyor?

Sony elektrikli otomobil işine mi girdi. Sony’nin ürün ve hizmetlerini yeniden yapılandırmaya çalıştığı bir sır değil. Akıllı telefon pazarında aradığını bulamayan Sony, şimdi yeni çağın bilişim platformu olacak otomobilleri hedef aldı.

Vision S isimli bir prototip otomobil tanıtan Sony, araca değil ama aracın üzerindeki teknolojilere odaklandı. Üzerinde Sony’nin geliştirdiği sensörlerin ve akıllı sistemlerin yer aldığı otomobilin üretime gireceği veya satışa çıkıp çıkmayacağı da belirtilmedi.

Aracın kokpiti boydan boya dokunmaktik ekrandan oluşuyor ve sürücüyle yolculara ekran üzerinden sürekli bilgi akışı sağlıyor.

Sony’s CEO’sı Kenichiro Yoshida da, odağımızı geleceğin mobil platformlarındaki teknolojileri hızlandırmaya/güçlendirmeye çevirdik açıklamasını yaptı.

Ancak Sony’nin bu prototip üzerinden otomobil üreticilerine kendi akıllı otomobil teknolojilerini tanıtıp pazar oluşturmak istediği düşünülüyor.

Aracın önünde yer alan kamera sensörleri ise, otonom sürüş konusunda araçların ihtiyaç duyduğu yüksek çözünürlüklü görüntü analizine destek olacak şekilde tasarlanmış.

Eski sevgiliden intikam videoları İngiltere’nin başına dert oldu

Bu kameralar aynı zamanda bugünün araçlarında, park asistanı veya trafikte sürüş asistanı olarak kullanımı da mümkün kılacak teknolijilerin kilit noktasını oluşturuyor.

Elektrikli ve otonom araçlar, yeni çağda teknoloji firmalarının en önemli hedefi haline geldi. Bu platformların, akıllı telefonların yaptığı gibi, toplum yaşamında önemli değişimlerin kapısını açacağı ve günlük yaşamı tamamen değiştireceği savunuluyor.

Benzer Haberler