Son İstanbul anketi: Fark 3.3 puan

Yayın tarihi: 2 Mart 2024 Cumartesi 12:34 pm - Güncelleme: 2 Mart 2024 Cumartesi 1:51 pm

Metropoll Araştırma son İstanbul anketini açıkladı. Buna göre Ekrem İmamoğlu, Murat Kurum’dan 3.3 puan önde.

Yerel seçimlere sadece 29 gün kalırken, anket şirketlerini araştırma sonuçlarını bir bir paylaşıyor. Metropoll Araştırma da son İstanbul anketini açıkladı.

21-22 Şubat tarihleri arasında 1664 kişiyle yapılan ankette kararsızlar dağıtıldığında İBB Başkanı ve CHP İBB adayı Ekrem İmamoğlu’nun oyu yüzde 43.5, AKP İBB adayı Murat Kurum’un yüzde 40.2. DEM Parti adayları Meral Danış Beştaş ile Murat Çepni ise yüzde 6.1 oy alıyor.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin (DEM Parti) adayları Meral Danış Beştaş ve Murat Çepni yüzde 6,1; İYİ Parti’nin adayı Buğra Kavuncu ise yüzde 3,1; Zafer Partisi’nin adayı Azmi Karamahmutoğlu yüzde 2,5; Yeniden Refah Partisi’nin (YRP) adayı Mehmet Altınöz ise yüzde 2,3 oy aldı.

Resim

MetroPOLL Araştırma’nın Kurucusu Özer Sencar’ın X hesabından paylaştığı anket

‘İYİ PARTİ SEÇMENİN YARISI ‘İMAMOĞLU’ DİYOR’

Araştırma sonuçlarına göre İYİ Parti seçmeninin neredeyse yarısı, DEM Parti seçmeninin ise yaklaşık 3’te biri Ekrem İmamoğlu’na oy verme eğiliminde.

AKP’lilerin yüzde 6’sı, MHP’lilerin ise yüzde 14’ü Ekrem İmamoğlu’na oy vermeyi düşünüyor. Öte yandan kararsız ve protesto oylar ise DEM Parti dışındaki büyün partilerin seçmenlerinde yüzde 10’un üzerinde görünüyor.

İYİ Parti seçmeninin yüzde 20’si, CHP seçmeninin yüzde 15’i, AKP ve MHP seçmeninin ise yüzde 14’ü ya kararsız ya da oy vermeyi düşünmüyor.

TELE1’in anket sorusuna İmamoğlu’ndan yanıt

Son anketler! “Asıl siyasi mucize İstanbul’da yaşanıyor”

Kaynak: TELE1