RTÜK sansürü savundu

7 Nisan 2022 Perşembe

RTÜK sansürü savundu

Yurttaki çocuk tecavüz olaylarının üzerini örtmeye çalışan Diyanet’in yanında yer alınca büyük tepki çeken RTÜK’ten mağdur edebiyatı. Diyanet’in şikayeti üzerine üç kanala ceza kesen RTÜK, sosyal medyadaki tepkiler üzerine bir açıklama yaptı. TELE1, Halk TV ve KRT’nin ‘cinsel saldırı olayıyla ilgili yayın yasağını ihlal ettiğini’ iddia etti.

Radyo Televizyon Üst Kurulu, dün Kur’an kursunda cinsel saldırıyı haberleştiren TELE1, Halk TV ve KRT’ye Diyanet İşleri Başkanlığı’nın şikayeti üzerine para cezası verdi. Kurul, sosyal medyadaki tepkiler üzerine bugün bir açıklama yayınladı.

“Palandöken’deki olaya ilişkin Erzurum 4. Ağır Ceza Mahkemesi ile Erzurum 2. Sulh Ceza Hâkimliğince verilen yayın yasağını Halk TV 7 kez, KRT 22 kez ve Tele1 3 kez ihlal etmiştir” denilen açıklamada, “Çalışanlarımızı hedef gösteren organize şebekelere boyun eğmeyeceğiz!” ifadeleri kullanıldı.

‘RTÜK ÇOCUKLARI KIRMIZI ÇİZGİ OLARAK GÖRÜR’

RTÜK’ün açıklaması şöyle: “Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun 06.04.2022 tarihindeki toplantısında alınan müeyyide kararları, bazı sosyal medya kullanıcıları ile birtakım basın ve yayın organları tarafından kamuoyuna farklı yansıtılarak, Üst Kurul töhmet altında bırakılmıştır. Üst Kurul ve bazı RTÜK Üyeleri sosyal medyada haksızca linç edilmiştir. RTÜK, çocukları kırmızı çizgi olarak görür. Üst Kurulda bugüne kadar çocukların üstün yararı için pek çok karar alınmış ve uygulanmıştır.

‘DÜNKÜ KARAR YAYIN YASAKLARININ İHLALİNE YÖNELİK’

Altını kalın çizgilerle çizerek belirtmek gerekirse, Üst Kurulda dün alınan karar, 3 medya kuruluşunun yargı mercilerinin verdiği yayın yasaklarını ihlal etmesine yöneliktir. Verilen cezalar elim olayın gündeme getirilmesine değil, mahkemelerin verdiği ve yasal olarak uymak zorunda bulunulan yayın yasaklarının hiçe sayılmasına ilişkindir. Palandöken’deki olaya ilişkin Erzurum 4. Ağır Ceza Mahkemesi ile Erzurum 2. Sulh Ceza Hâkimliğince verilen yayın yasağını Halk TV 7 kez, KRT 22 kez ve Tele1 3 kez ihlal etmiştir. RTÜK’ün yasal görevi mahkemelerin verdiği yayın yasaklarını ilan etmek ve olası ihlaller durumunda yaptırım uygulamaktır. Son RTÜK toplantısında alınan kararların içeriği bundan ibarettir.

‘ORGANİZE ŞEBEKELERE BOYUN EĞMEDİK, EĞMEYECEĞİZ’

Bu gerçeğin bilinerek değerlendirmelerin yapılmasını arzu eder, çocuk ve gençlerin ruhsal ve fiziksel gelişimlerine zarar verecek yayın içerikleriyle kıyasıya mücadele eden RTÜK’ün iftira ve algı operasyonlarına maruz bırakılmamasını önemle hatırlatırız. RTÜK Üyelerini ve çalışanlarını hedef gösteren organize şebekelere bugüne kadar boyun eğmedik bundan sonra da boyun eğmeyeceğiz!”

Diyanet’in şikayeti üzerine TELE 1’e RTÜK cezası

Benzer Haberler