Milletvekilliği düşürülen Musa Farisoğulları, Leyla Güven ve Enis Berberoğlu tutuklandı

4 Haziran 2020 Perşembe

TBMM Genel Kurulu’nda milletvekillikleri düşürülen CHP’li Enis Berberoğlu ile HDP’li Leyla Güven ve Musa Farisoğulları hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Kararın ardından üç isim de çıkarıldıkları mahkemede tutuklandı.

TBMM Genel Kurulu’nda milletvekillikleri düşürülen CHP’li Enis Berberoğlu ile HDP’li Leyla Güven ve Musa Farisoğulları hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Kararın ardından üç isim de tutuklandı.

İlhan Cihaner: Buna darbe diyorsak, darbeye verilecek tepki alkıştan biraz daha ileride olmalıdır

HDP’li Farisoğulları, HDP Genel Merkezi’ne gitmek üzere Diyarbakır’dan Ankara’ya yola çıktığında gözaltına alındı. Farisoğulları Diyarbakır-Urfa yolu üzerinde bulunan Pirinçlik karakoluna götürüldü. KCK ana davası kapsamında aldığı 6 yıl 3 ay hapis cezasından kalan 2 aylık ceza bulunan Leyla Güven de Diyarbakır’daki evinden gözaltına alındı. Farisoğulları ile Güven, hastanedeki kontrollerinin ardından adliyeye sevk edilirken, çıkarıldıkları nöbetçi mahkemece tutuklandı.

CHP: Milli iradeye kumpas kurulmuş bir darbedir

FARİSOĞULLARI VE GÜVEN’İN ARDINDAN BERBEROĞLU DA TUTUKLANDI

Enis Berberoğlu, Yeşilköy’deki evinden gözaltına alınarak Vatan Emniyeti’ndeki gözaltı işlemlerinin ardından Çağlayan Adliyesi’ne gitti.  Polis aracında görüntülenen Berberoğlu’nun polislerle birlikte maske taktığı görüldü. Nöbetçi mahkemeye çıkarılan Berberoğlu, tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Parlamento darbesi: Bahçeli çağrı yapmıştı, üç milletvekilinin vekilliği düşürüldü

HDP: DARBECİ ZİHNİYET DİRENMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Vekilliği düşürülen Leyla Güven: Darbeler yalnızca silahla olmuyor

HDP yazılı açıklama ile gözaltı kararına tepki gösterdi.

HDP’nin Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Planlanmış Saray Darbesinin gereği yerine getiriliyor. Halk iradesini çiğneyerek Milletvekillerimizin vekilliğini düşürenlerin talimatı doğrultusunda Milletvekilimiz Musa Farisoğulları gözaltına alındı. Nerede olursak olalım bu darbeci zihniyete karşı direnmeye devam edeceğiz.

Saray Darbesiyle vekilliği düşürülen DTK Eşbaşkanı ve Hakkari Milletvekilimiz Leyla Güven de gözaltına alındı. İşte darbe budur. Seçmen iradesinin temsilcisi bir siyasetçinin evine onlarca polisle baskın yapmaktır. İntikamcılıktır Berxwedan Jiyan e diyenleri yıldıramayacaksınız!” denildi.

EYLEM ÇAĞRISI

HDP Ankara İl Örgütü, milletvekilliklerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması ve gözaltına alınmalarını protesto etmek için yarın 12.00’de Güvenpark’ta eyleme çağırdı.

Açıklamada, “Faşizme karşı, darbeye karşı, seçme ve seçilme hakkımızın gasp edilmesine karşı; hep birlikte, omuz omuza, yan yana yaşayacağımız güzel günler için, demokrasiden ve özgürlükten yana olan herkesi yarın saat 12.00’da Güvenpark’a çağırıyoruz” çağrısında bulunuldu.

Ne olmuştu?

HDP Diyarbakır Milletvekili Farisoğulları, Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılandığı davada, “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 9 yıl, HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven ise yine aynı mahkemece, aynı suçtan yargılandığı davada 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Farisoğulları ve Güven’e yargılandıkları davada verilen cezalar, Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından onanmıştı.

TBMM Genel Kurulu’nda, CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu ile HDP’li Güven ve Farisoğulları hakkında mahkeme tarafından verilen, kesinleşmiş cezalara ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkereleri okunarak bilgiye sunulmuştu.

Genel Kurul’da okunan tezkerelerin ardından Berberoğlu, Güven ve Farisoğulları’nın milletvekilliği düşmüştü.

HDP Milletvekili Oya Ersoy: Bu faşizmdir, halkın iradesine kelepçe vurmaktır!

Benzer Haberler