Memurların zam oranı belli oldu, emekliye kötü haber

Yayın tarihi: 5 Temmuz 2023 Çarşamba 12:31 pm - Güncelleme: 5 Temmuz 2023 Çarşamba 2:36 pm

AKP memur zammının teklifinin detayları açıklandı. Buna göre memurlar yüzde 17,55’lik zamma ek olarak seyyanen 8 bin 77 lira zam alacak, düzenlemede emekliler yer almıyor. En düşük memur maaşı ise 22 bin 17 lira olacak.

Milyonlarca memur ve emeklinin gözü zam oranına çevrildi. AKP Grup Başkanı Abdullah Güler, en düşük memur maaşını 22 bin TL ye çıkaracak kanun teklifine ilişkin açıklama yaptı. Buna göre memurlar yüzde 17,55’lik zamma ek olarak seyyanen 8 bin 77 lira zam alacak. En düşük memur maaşı 22 bin 17 lira olacak.

Güler konuya dair açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Uzun zamandır yapılan çalışmaya son şeklini verdik. Teklifi başkanlığa sunduk. 17 maddeden oluşuyor. Teklifle tüm memurların ücretlerinde sözleşme zammı, enflasyon farkına ek olarak seyyanen 8 bin 77 TL’lik artış öngörüyoruz. En düşük memur maaşı temmuzda 22 bin 17 TL’ye çıkacak. Artış oranı yüzde 86’yı buluyor. Ortalama memur maaşı 25 bin 15 TL’ye çıkacak. Temmuz artış oranı yüzde 74’e karşılık geliyor.”

TEKLİFTE EMEKLİ ZAMMI YOK

İşçi ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranı teklifte yok. En düşük emekli maaşı 7 bin 500 liraya çıkarılmıştı. Teklifte emekli maaşına yönelik düzenleme yok.

Güler bunu şöyle açıkladı: “8077 liralık oran ilave katkı payı olarak maaşlara ödenecektir. Şu anda çerçevesi çizilen rakamlar böyledir. Bu teklifimiz içinde emekli yok. Oranlar açısından dağıtım yapılacaktır. Şu andaki dağılım ve enflasyon farkını yansıtılmasıyla birlikte şu anki teklifte yer almıyor. Zam oranlarıyla birlikte hesapladığımız için ilerideki dönemde değerlendireceğiz.”

TÜİK enflasyonu düşürdü