Son Dakika… Koronavirüs aşısı AB’de onaylandı: İşte uygulanmaya başlayacağı tarih ve fiyatı

21 Aralık 2020 Pazartesi

Son Dakika… Koronavirüs aşısı AB’de onaylandı: İşte uygulanmaya başlayacağı tarih ve fiyatı

Avrupa İlaç Ajansı, Pfizer ve BioNTech’in geliştirdiği koronavirüs aşısına kullanım onayı verdi. AB ülkelerinde 27 Aralık’ta uygulanmaya başlayacak aşının fiyatı doz başına 19.5 dolar olarak belirlendi.

Avrupa İlaç Ajansı (EMA), Pfizer ve BioNTech’in geliştirdiği koronavirüs aşısına kullanım onayı verdi. Aşının faydalarının risklerinden daha fazla olduğunu açıklayan EMA yaptığı açıklamada, “Aşının yeni koronavirüs mutasyonuna karşı işe yarayıp yaramayacağını gösteren hiçbir kanıt yok” ifadelerini kullandı.

Almanya, Avusturya ve İtalya da dahil olmak üzere Avrupa Birliği ülkeleri, 27 Aralık’tan itibaren aşılara başlamayı planladıklarını açıklamışlardı. Aşının AB’de kullanımı için beklenen onay Avrupa Komisyonu’ndan da geldi.

Pfizer’in geliştirdiği aşıya Britanya, Kanada ve ABD onay verdi; bu ülkeler aşılama sürecine başladı.

AŞININ FİYATI BELLİ OLDU

Avrupa Birliği’nin (AB), Amerikan ilaç şirketi Pfizer ile Almanya’da Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin’in kurucu ortağı olduğu biyoteknoloji firması BioNTech’in geliştirdiği “BNT162b1” adı verilen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı için doz başına 15.50 euro ödediği anlaşmanın detayları ortaya çıktı.

Reuters haber ajansının ulaştığı belgeye göre, AB, doz başına 15.50 15.50 euro, yani 18.90 dolar ödemeyi kabul etti. İç yazışmalara dayandırılan habere göre AB, 300 milyon doz almak için yaptığı başvuruda fiyatı gizli tutmuştu. ABD’nin aynı aşıya 100 milyon doz için gerçekleştirdiği anlaşmada, doz başına 19.5 (149,97 TL) dolar ödediği belirtildi.

Benzer Haberler