Kılıçdaroğlu’ndan gençlere: ‘Alevi olmaz’ diyen bu sisteme ‘dürüst olan olur’ diyecek misin?

Yayın tarihi: 19 Nisan 2023 Çarşamba 7:23 pm - Güncelleme: 19 Nisan 2023 Çarşamba 10:42 pm

Cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu ‘Alevi’ notuyla yayınladığı videoda ilk kez oy verecek gençlere “Alevi olmaz diyen bu sisteme, doğru olan, dürüst olan, ahlaklı olan olur, diyecek misin?” diye seslendi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter’dan paylaştığı video ile ilk kez oy verecek gençlere seslendi. ‘Alevi’ notuyla yayınladığı videoda CHP lideri “Tek bir oyla sen bu ülkeyi can yakan mezhep tartışmalarından çekip çıkaracaksın. Artık kimlikleri konuşmayacağız” ifadelerini kullandı.

İBB Başkanı ve cumhurbaşkanı yardımcısı adayı İmamoğlu da Kılıçdaroğlu’nun videosunu “Biz milletçe biriz, 13. Cumhurbaşkanımızın sözlerine ben de imzamı atıyorum” notuyla paylaştı.

Kılıçdaroğlu’ndan ‘Kürtler’ videosu: Bu propagandaya sakın kanmayın

‘YENİ HAYATIN SESLERİ’

Kılıçdaroğlu şöyle konuştu:

“Sevgili gençler. Bu seçimde ilk kez oy verecek sevgili gençler. Bu gece sizinle çok özel, çok hassas bir konuda konuşmamızın zamanı geldi, buna inanıyorum. Görüyor musunuz gençler, duyuyor musunuz? Türkiye’de başlamak üzere olan yeni hayatın sesleri bunlar. Dünyanın hemen kıyısında duyuyoruz. Ya sıkışıp kaldığımız bu eşiği aşarak dünyada hak ettiğimiz yere kavuşacağız, mutlu ve güçlü bir ülkenin onurlu birer yurttaşı olacağız ya da özlemle baktığımız o bizim dışımızdaki dünyayı sadece izlemekle yetineceğiz.

‘SEVGİLİ EVLATLARIM BEN ALEVİYİM’

İlk oyunu verecek olan sevgili evlatlarım, ben Aleviyim. Hak Muhammed Ali inancı ile yetişmiş samimi bir Müslüman’ım… Allah’ın verdiği bir canım var, kul hakkı yemem. Harama el uzatmam. Atatürk’ün bize armağan ettiği bu güzel ülkede her şeyden uzak ve yoksul bir evde doğdum. Cumhuriyet’in bize verdiği fırsatlar sayesinde okudum, mesleğim oldu, ailemi kurdum. Kimliklerimiz bizi biz yapan varlığımızdır. Ve elbette onurla sahip çıkmamız gerekir, onları seçemeyiz. Onlarla doğarız, büyürüz ve yaşarız.

YSK kesin aday listelerini onayladı

‘BİR OYLA ÜLKEYİ CAN YAKAN MEZHEP TARTIŞMALARINDAN ÇIKARACAKSIN’ 

Ancak hayatta seçebileceğimiz çok önemli şeyler var. İyi bir insan olmayı, dürüst olmayı, ahlaklı olmayı, vicdanlı olmayı, erdemli ve adil olmayı seçebiliriz. Daha iyi bir yaşamı özgür ve zengin bir ülkede yaşamayı seçebiliriz. Ve bu seçimlerimiz hem bizi, hem içinde bulunduğumuz toplumu hızla değiştirebilir. Sevgili genç arkadaşım, ülke olarak önümüzde bir eşik var ve bu eşiği hep birlikte aşabilmek için sana ihtiyacımız var. Unutma, tek bir oyla sen bu ülkeyi can yakan mezhep tartışmalarından, bataklığa dönüştürülen Orta Doğu’dan çekip çıkaracaksın, ait olduğu yere taşıyacaksın.

Kılıçdaroğlu’ndan büyükelçiler buluşmasında Suriye ve mülteci mesajı

‘ARTIK AYRIŞMALARI KONUŞMAYACAĞIZ’

Artık kimlikleri konuşmayacağız, başarıları konuşacağız. Artık ayrışmaları ve farklılıkları konuşmayacağız. Ortaklıklarımızı ve ortak hayallerimizi konuşacağız. Bu değişim seferimize katılacak mısın? Bu değişimde benimle birlikte duracak mısın? Alevi olmaz diyen bu sisteme, doğru olan, dürüst olan, ahlaklı olan olur, diyecek misin?

‘GELİN GENÇLER BU EŞİĞİ HEP BİRLİKTE AŞALIM’

Son bir el verecek misin? Bu ayrıştırıcı sistemi kökünden yıkmaya hazır mısın? Gelin gençler, gelin bu eşiği hep birlikte aşalım. Böylesine hayati bir eşikte tek bir oyu bile ziyan etmeyeceğinize inanıyorum. Ve size yürekten güveniyorum. Gözlerinizden öpüyorum.”

İMAMOĞLU: BEN DE İMZAMI ATIYORUM

İmamoğlu da söz konusu Twitter hesabından paylaştı ve şu notu düştü: ” ‘Kimlikleri değil başarıları, ayrışmaları değil ortak hayallerimizi konuşma zamanı’ Biz milletçe biriz, 13. Cumhurbaşkanımızın sözlerine ben de imzamı atıyorum.”