DİSK KESK TTB TMMOB kayyumlara karşı sokaktaydı: Birlikte kazandık birlikte savunacağız. Kayyumlar gidecek!

23 Ağustos 2019 Cuma

Diyarbakır, Van ve Mardin olmak üzere üç ilin seçilmiş belediye başkanlarının Saray tarafından görevden alınarak yerine kayyum atanmasını protesto eden emek, meslek örgütleri, partiler ve demokratik kitle örgütleri bugün Kadıköy’de “Birlikte kazandık, birlikte savunalım!” demek için bir araya geldi.

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin ‘Birlikte kazandık, birlikte savunacağız. Kayyumlar gidecek!’ sloganıyla yaptığı basın açıklamasına CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve çok sayıda CHP ve HDP’li vekil katıldı. Eylemde Emine Bulut ve katledilen kadınlar bir kez daha anıldı.

İSK, KESK, TMOOB ve TTB öncülüğünde 78 kurum, kayyım atamalarına tepki gösterdi. Yapılan ortak açıklamada, ‘9 Ağustos’ta Türkiye’de bir darbe yaşandı’ denildi.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Tabipler Birliği (TTB) ve Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediyelerine eş başkanlarının yerlerine kayyum atanmasını Kadıköy’de bulunan Beşiktaş iskelesi önünde yaptıkları açıklama ile protesto etti.

Açıklamaya, Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekilleri ile CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da katıldı.

“Bu karanlıktan hep birlikte çıkacağız” pankartı açılıp, “Kayyumlar çöpe belediyeler halkın seçtiklerine”, “Kayyumlar halkın iradesine darbedir kayyuma karşı birleşik mücadele” dövizlerinin taşındığı açıklamada yine sık sık “Bijî berxwedana Amed’e” ve “Her yer Amed, her yer direniş” sloganları atıldı.

 

‘DARBE SADECE KÜRTLERE DEĞİL, HERKESE YAPILDI’

İlk olarak söz alan DİSK Yönetim Kurulu Üyesi Kamber Saygılı, 19 Ağustos’ta bir darbeyle karşı karşıla kaldıklarını ifade ederek, “Bu darbe sadece Kürtlere değil bu topraklarda yaşayan herkese yapılmıştır.

Bu darbeyi kabul etmiyoruz. Asla etmeyeceğiz. Burada bulunmamızın esas amacı ‘seçimle gelen seçimle gitmeli’ diyen AKP’ye uyarıdır. Yasadışılığa son verilsin. İster Kürt illerinde ister batıda kim olursa olsun seçilen kişi belediyeyi yönetmelidir” diye konuştu.

Saygılı, ardından açıklamaya katılan kurumların isimlerini okudu.

‘AKP SEÇİMLE KAYBETTİĞİNİ DARBEYLE ALMAYA ÇALIŞIYOR’

Saygılı’nın ardından ortak basın açıklamasını TTB Başkanı Sinan Adıyaman okudu.

YSK tarafından adaylıkları onaylanan ve halk tarafından seçilen belediye başkanlarının görevden alınmasının bir darbe olduğunu ifade eden Adıyaman, “Aday olmasına engel bir yasal durum bulunmayan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı’nın görevden alınması için seçimden bir gün sonra Diyarbakır Valiliği’nin İçişleri Bakanlığı’na yazdığı yazı, tüm bu süreci özetlemektedir.

 

Yargı kararıyla aday olması uygun görülen Belediye Başkanları idari bir darbe süreciyle görevden alınmaktadır. Başka örneklerde, görevden alınan belediye başkanlarının yerine belediye meclis üyelerinden biri başkan vekili olarak seçilirken, bu üç kentte doğrudan kayyum atanması da gerçek niyeti ortaya koymaktadır.

İktidarın amacı sandıkta kaybettiği yerel yönetimleri darbe ile geri almaktır. Bu üç kentin halkına, ‘Sizin seçtiklerinizi tanımıyorum, benim atadığıma mecbursunuz’ denmektedir” ifadelerini kullandı.

‘YENİLGİYİ KAYYUMLARLA TELAFİ ETMEYE ÇALIŞIYOR’

Türkiye’yi sandıktan çıkan sonucu hazmedemeyen bir iktidar tarafından yönetildiğini vurgulayan Adıyaman, “Ülkeyi yönetenlerin halk iradesine saygılarının olmadığı gerçeği, 7 Haziran 2015 genel Seçimlerinden 31 Mart 2019 yerel seçimlerine kadar defalarca tecrübe edilmiştir.

 

Halk 31 Mart 2019’da kayyumlara hayır demiş, 23 Haziran 2019’da da İstanbul’da iradesine sahip çıkmıştır. Bu yenilgileri demokratik bir olgunlukla karşılama yeteneği olmayan iktidar, sandıkta alamadığı sonucu darbe ile almaya kalkışmaktadır.

İstanbul ve Ankara başta olmak üzere çok sayıda büyükşehirde kaybettiği rantı, Diyarbakır, Van ve Mardin’e atanan kayyumlarla kısmen de olsa telafi etmek istemektedir. Ülkeyi yönetenler, halkın bu net iradesine hakkı, hukuku, adaleti ve demokrasiyi ayaklar altına alarak yanıt vermektedir” dedi.

 

 

İstanbul’da kayyumlara karşı eylem! Eylemlere çok sayıda yurttaş ve milletvekili katıldı. Eyleme katılan bazı milletvekilleri ise şöyle;

Chp Milletvekilleri; Pınar Uzun, Ali Şeker, Zeynel Emre, Onursal Adıgüzel, Turan Aydoğdu, Sezgin Tanrıkulu
Hdp Milletvekilleri; Züleyha Gülüm, Oya Ersoy, Dilan Dirayet Taşdemir, Serpil Kemalbay, Musa Piroğlu, Ahmet Şık

 

Erdoğan’dan Gül ve Babacan’a tehdit: Hafıza kayıtlarımız içerisinde olanları tek tek açıklayacağız!

DEMOKRASİ GÜÇLERİNE ÇAĞRI

İktidarın kayyum politikalarıyla tüm muhaliflere gözdağı vermeye çalıştığını belirten Adıyaman, “Bu sadece bir baskı politikası değil aynı zamanda da ayrıştırma ve savaş politikasıdır.

Diyarbakır, Van ve Mardin’de yaşayan yurttaşların ayrımcılığa uğraması ve en temel haklarından olan seçme ve seçilme hakkının tümüyle ortadan kaldırılması, sadece halk iradesine değil aynı zamanda barış içinde, bir arada ve kardeşçe yaşama umuduna da vurulmuş bir darbedir.

Seçime saygı yoksa demokrasi de yok demektir. Diyarbakır’da, Van’da, Mardin’de atanan kayyumlara karşı çıkmak, hepimiz için demokrasiyi savunmaktır.

Bizler halkın seçme ve seçilme hakkını ortadan kaldıracak girişimlere karşı halkın iradesini, demokrasiyi, adaleti ve barışı savunmaya devam edeceğimizi ilan ediyor.

Görevden uzaklaştırılan belediye başkanlarının derhal görevlerine iadesini talep ediyoruz. Halkın iradesini kayyumlara teslim etmemek sadece üç kentin değil hepimizin meselesidir.

Kayyumların gitmesi, halkın iradesinin kayıtsız şartsız tanınması için tüm demokrasi güçlerini mücadeleye çağırıyoruz” şeklinde konuştu.

Açıklamaya katılan siyasi parti ve sivil toplum kuruluşların isimleri şu şekilde: 

 

DİSK İstanbul Bölge Temsilciliği, KESK İstanbul Şubeler Platformu.

TMMOB İstanbul İl Koordinasyonu, İstanbul Tabip Odası, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)

Halkların Demokratik Partisi (IIDP), Birleşik Devrimci Parti, Devrimci İşçi Partisi (DİP), Emek Partisi (EMEP).

Emekçi Hareket Partisi (EHP), Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), İşçi Demokrasisi Partisi (İDP).

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP), Sosyalist Emekçiler Partisi (SEP), Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP).

Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP), Türkiye İşçi Partisi (TİP), Yeşil Sol Parti, 78’liler Girişimi, Anadolu Kültür ve Araştırma Derneği (AKA-DER), Avcılar, Emek ve Demokrasi Platformu, Bahçelievler Emek ve Demokrasi Platformu.

Devrimci Hareket, Divriği Kültür Derneği, Emek ve Özgürlük Cephesi (EÖC), Emekliler Dayanışma Sendikası.

Fatih Dayanışması, Güngören Demokrasi Platformu, Halkevleri, İnsan Hakları Derneği(İHD) İstanbul Şubesi.

Kadıköy Demokrasi Meclisi, Kadın Savunma Ağı, Kaldıraç, Kangal Dernekler Federasyonu, Marksist Tutum, Partizan, Politika Gazetesi, Sivas Konfederasyonu, Sosyal Demokrasi Vakfı (SODEV).

Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP), Söz ve Eylem, Tüm Emekliler Sendikası İstanbul Şubeleri, Ümraniye Yerel Demokrasi Platformu, Doğu-Güneydoğu Dernekleri (DGD) Platformu.

Amed Dernekleri Federasyonu (AMEDFED), Bitlis Dernekleri Federasyonu (BİDEF).

Dersim Dernekleri Federasyonu(DEDEF), Elih Batman Dernekleri Federasyonu (ELİHFED).

Karakoçan Dernekleri Federasyonu (KARDEF), Mardin Dernekleri Federasyonu (MARDİNFED)

Muş Dernekleri Federasyonu (MUŞDERFED), Şirvan Dernekleri Federasyonu (ŞİRVANFED).

Ardahan Hoçvan Dernekleri Federasyonu, Diyarbakır AMED Dernekleri Federasyonu.

Din Alimleri Derneği, Adıyamanlılar Derneği, KAYYDER, Çatak Derneği, Van Gevaş Daldere Derneği, Kozluk Derneği.

Karayazı Derneği, Bitlis Derneği (BİLDER), Eruh Derneği, Bağcılar Bitlisliler Derneği (BİSYAD DER).

Beşiri Derneği, Erzurum Karayazı Karagivij Derneği, İstanbul Batman Petrolspor Taraftarlar Derneği, Gebze Siirtliler Derneği.

İkitelli Batman Kozluklular Derneği, İstanbul Batmanlılar Derneği, Silvanlılar Derneği.

Silvan Taşpınar Köyü Derneği, Şirvan Zivzik Derneği, Muş Bulanık Melle Mustafa Köy Derneği.

Bismilliler Derneği, Diyarbakırlılar Derneği, Küçükçekmece Muş Derneği, Güngören Silvanlılar Derneği.

Benzer Haberler