İmamoğlu, ‘müjde’yi açıkladı: 33 yıl sonra bir ilk

4 Aralık 2020 Cuma

İmamoğlu, ‘müjde’yi açıkladı: 33 yıl sonra bir ilk

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, “İstanbul’un metro hatlarının finansmanı için uluslararası sermaye piyasalarına 580 Milyon Dolarlık Eurobond ihraç etmeyi başardık” açıklamasını yaptı. İmamoğlu, “580 milyon dolarlık satışa karşılık 2.5 milyar dolarlık talep geldi. Sağlanan finansmanla 4 yeni metro hattı inşaatına başlanacak” dedi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, kamu bankalarının destek vermediklerini belirterek, metro yatırımlarına kaynak bulduklarını duyurdu.

İmamoğlu, “İstanbul’un metro hatlarının finansmanı için uluslararası sermaye piyasalarına 580 milyon dolarlık eurobond ihraç etmeyi başardık. Artık metro inşaatları daha hızlı bitecek, trafik rahatlayacak” diye konuştu.

İmamoğlu, “580 milyon dolarlık satışa karşılık 2.5 milyar dolarlık talep geldi. Sağlanan finansmanla 4 yeni metro hattı inşaatına başlanacak” ifadelerini kullandı.

“33 YIL SONRA BİR İLK…”

İmamoğlu şunları söyledi:

“Dünyada tam 248 yatırımcı kurumun ilgi gösterdiği bir tahvil ihracı başarısını hep birlikte elde ettik. 33 yıl sonra bir belediye tarafından yurtdışına ihraç edilen ilk Eurobond satışından elde ettiğimiz sonuç, büyüklüğü, faiz oranı ve vadesiyle birlikte değerlendirildiğinde gerçekten şeffaflık ve liyakat açılarından yeni büyükşehir belediye yönetimine duyulan uluslararası güvenin çok değerli bir özetidir.

İhraç ettiğimiz bu tahvil sonucu, İstanbul’a 4 metro daha hattında daha inşaatlara hızla başlayacağız. Böylelikle İstanbul, 52.1 kilometre yeni metro ve 39 yeni istasyona daha kavuşmuş olacak. Bu hatlar da tek yönde saat başına 275 bin olmak üzere günde 5 milyonu aşkın yolcu taşınmasını sağlayacak.”

FİNANCİAL TİMES’A DAHA ÖNCE AÇIKLAMIŞTI: KAMU BANKALARI PARA VERMEYİ REDDETTİ!

Financial Times’a konuşan İmamoğlu, yıllık yüzde 6,6 faizle yapılan ihraca 2,5 milyar dolarlık talep gelmesiyle ilgili olarak, “Bizim için pozitif bir deneyim oldu” derken, “Mevcut küresel finansal şartları göz önüne aldığımızda başarılı olduğumuz için çok mutluyuz” ifadelerini kullandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 580 milyon dolarlık tahvil ihracına gelen güçlü talepten memnun olduğunu söyleyen İmamoğlu, bu paranın 4 metro hattının yapımında kullanıldığını söyledi.

Kamu bankalarının kendilerine para vermeyi reddettiğini ifade eden İmamoğlu, “Bu problem maalesef devam ediyor. Belli ki ortada siyasi bir karar var” diye konuştu.

İmamoğlu’nun açıklayacağı müjde, Financial Times’ta haber oldu!

 

Benzer Haberler