İçişleri Bakanlığı: Bombalı eylem hazırlığındaki iki terörist yakalandı

21 Nisan 2022 Perşembe

İçişleri Bakanlığı: Bombalı eylem hazırlığındaki iki terörist yakalandı

İçişleri Bakanlığı metropollerde bombalı eylem hazırlığı yapan 2 PKK’lının jandarma operasyonuyla yakalandığını açıkladı.

İçişleri Bakanlığı, Jandarma tarafından Suriye ve Şanlıurfa’da düzenlenen eş zamanlı operasyonda metropollerde eylem yapma hazırlığında bulunan 2 PKK’lının 3 kilo patlayıcıyla yakalandığını duyurdu. Açıklamada patlayıcıların taşınmasına yardım eden 7 şüphelinin de gözaltına alındığı belirtildi.

Bakanlık açıklamasına göre operasyonda, uzaktan komuta edilerek patlatılan 3 kilo C-4 patlayıcı madde, bomba yapımında kullanılan çok sayıda malzeme, ateşleyici ve başlatıcı düzenekler ile elektronik materyal ele geçirildi.

Bakanlığın açıklaması şöyle:

“Suriye’de bulunan üst düzey PKK/ PYD/YPG terör örgütü mensuplarının talimatıyla, ülkemizde sansasyonel bombalı eylemler yapmak maksadıyla bir grup teröriste özel eğitim verilerek yasadışı yollarla yurda sokulacağı bilgisinin elde edilmesi üzerine Jandarma İstihbarat Komutanlığı çalışma başlattı. Teröristlerin bulunmasına yönelik oluşturulan özel ekibin yaptığı titiz çalışma neticesinde, eylem hazırlığındaki 2 PKK/PYD/YPG’li terörist tespit edilerek, takibe alındı. Jandarma tarafından Suriye ve Şanlıurfa’da eş zamanlı yapılan operasyon neticesinde biri Resulayn’da, diğeri ise Ceylanpınar’da bulunan teröristler çok miktarda patlayıcı ile birlikte kıskıvrak yakalandı.

Operasyonda uzaktan komuta edilerek patlatılan (3) kg (C-4) patlayıcı madde, bomba yapımında kullanılan çok miktarda malzeme, ateşleyici ve başlatıcı düzenekler ile elektronik materyaller ele geçirildi. Sürdürülen istihbarat çalışmaları sonucu örgüt mensuplarına patlayıcıların taşınması konusunda yardım yataklık eden 7 şüpheli şahıs da gözaltında alındı.

Teröristlere eylem talimatının Suriye / Haseke’de bulunan üst düzey bir örgüt mensubu tarafından verildiği öğrenildi. Yakalanan teröristlere, yurt içerisinde bombalı eylemler yapmak üzere Suriye’de özel olarak, keskin nişancı eğitimi, mayın döşeme eğitimi, istihbarat toplama eğitimi ve sabotaj eğitimi verildiği, örgüt üst yönetimince metropol iller başta olmak üzere eylem yapmak için talimat verildiği belirlendi.

Jandarma tarafından yakalanan iki terörist ve işbirlikçilerinin, Suriye’de harekât bölgelerinde bulunan güvenlik güçlerine ve masum sivil halka yönelik gerçekleştirilen birçok bombalı saldırının failleri olduğu tespit edildi.”

TÜGVA’nın bulunduğu binaya bombalı saldırı

Cezaevi aracına terör saldırısı! 1 şehit 9 yaralı

Benzer Haberler