Facebook’tan flaş Türkiye kararı

18 Ocak 2021 Pazartesi

Facebook’tan flaş Türkiye kararı

Sosyal Medya Yasası gereğince Türkiye’ye temsilci atamayan sosyal medya platformlarına 19 Ocak’ta uygulanacak reklam yasağından hemen önce Facebook’tan kritik bir karar geldi. Türkiye’ye temsilci atamayı kabul eden platform, konuyla ilgili açıklamasında, “İlkelerimize uygun olmayacak şekilde hareket etmemiz istenirse temsilcimizi geri çekeriz” uyarısını yaptı.

Facebook’tan konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Yasadan etkilenen diğer bazı şirketler gibi, yeni düzenlemeler doğrultusunda Türkiye’de temsilci olarak bir tüzel kişilik atama sürecini başlatmaya karar verdik” denildi.

“İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNÜN İNSAN HAKKI OLDUĞUNA İNANIYORUZ”

Facebook’tan yapılan açıklamanın tamamı şöyle:

“Facebook olarak ifade özgürlüğünün temel bir insan hakkı olduğuna inanıyoruz ve bu değerleri korumak ve savunmak için küresel çapta çaba gösteriyoruz. Nitekim Türkiye’deki insanların yarısından fazlası arkadaşlarıyla ve aileleriyle iletişimde kalmak, fikirlerini ifade etmek ve işletmelerini büyütmek için Facebook’a güveniyor.

“GELİŞMELERİ İLK GÜNDEN BU YANA YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ”

Türkiye’de kısa süre önce yeniden düzenlenen ve sosyal medya platformları için yeni yükümlülükler getiren 5651 sayılı Kanun hakkındaki gelişmeleri ilk günden bu yana yakından takip ediyoruz. Yasadan etkilenen diğer bazı şirketler gibi, yeni düzenlemeler doğrultusunda Türkiye’de temsilci olarak bir tüzel kişilik atama sürecini başlatmaya karar verdik. Bu kararı alırken, platformumuzun kullanıcıların ifade özgürlüğü haklarını kullanabilecekleri bir yer olmasının bizim için taşıdığı önemin tekrar altını çizmek isteriz.

“İLKELERİMİZE UYGUN OLMAYACAK ŞEKİLDE HAREKET ETMEMİZ İSTENİRSE TEMSİLCİMİZİ GERİ ÇEKERİZ”

Aldığımız karar, Facebook Topluluk Standartları’nı ya da devlet kurumları tarafından yapılan içerik kaldırma taleplerinin incelenme süreçlerini değiştirmiyor. Dolayısıyla, bu ilkelere uygun olmayacak bir şekilde hareket etmemiz için ısrar edilmesi halinde temsilcimizi geri çekeceğimizi belirtmek isteriz. Devletten gelecek talepleri, bu ilkelerimizin yanı sıra Küresel Ağ Girişimi (Global Network Initiative) üyeliğimizin getirdiği sorumluluklarımız doğrultusunda ve Birleşmiş Milletler’in İş Dünyası ve İnsan Hakları Rehber İlkeleri’ne uygun şekilde incelemeye ve değerlendirmeye devam edeceğiz. Ayrıca kısıtladığımız içeriklerin detaylarını mevcut şeffaflık süreçlerimize uygun bir şekilde paylaşmayı sürdüreceğiz.

Türkiye’de yaşayan insanların ifade özgürlüğünün ve diğer insan haklarının korunmasına dair bağlılığımızın değişmeyeceğini kamuoyunun bilgisine sunarız.”

Temsilci atamayan sosyal medya platformlarına 19 Ocak’ta reklam yasağı!

Benzer Haberler