Dışişleri Bakanlığı Türk gemisinin Libya’da alıkonulmasını kınadı

8 Aralık 2020 Salı

Dışişleri Bakanlığı, içerisinde Türk mürettebatında bulunduğu Jamaika bayraklı geminin Hafter’e bağlı güçler tarafından alıkonulmasına ilişkin açıklama yaptı.

Dışişleri Bakanlığı “Libya’nın Marsa Susa Açıklarında Durdurulan ve Keyfi Para Cezası Uygulanan Gemi Hakkında” başlığıyla açıklama yayımladı.

İçerisinde Türk mürettebatın da bulunduğu geminin alıkonulmasını kınayan bakanlık, “Geminin planlı seferine yeniden başlamasını sağlayacak adımlar derhal atılmalıdır” dedi.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Bir Türk şirketinin işletmeciliğini yaptığı, Türk mürettebatı da bulunan Jamaika bayraklı Mabrooka adlı geminin Libya’nın Marsa Susa kenti açıklarında darbeci Hafter’e bağlı sözde Libya Ulusal Ordusu tarafından durdurulduğu, gemiye para cezası uygulandığı ve geminin mürettebatıyla birlikte alıkonduğu öğrenilmiştir. Bu uygulamayı kuvvetle kınıyoruz. Geminin planlı seferine yeniden başlamasını sağlayacak adımlar derhal atılmalıdır. Libya’da Birleşmiş Milletler’in öncülüğünde Libyalı kardeşlerimiz arasında siyasi sürecin ilerletildiği bir dönemde dahi Hafter ve milisleri mütecaviz tutumlarını devam ettirmektedir. Libya’da Türk çıkarlarının hedef alınması halinde bunun ağır sonuçları olacağını ve bu unsurları meşru hedef telakki edeceğimizi bir kez daha hatırlatıyoruz.”

NE OLMUŞTU?

Libya’nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter’in sözcüsü Ahmed El-Mismari’nin sosyal medya hesabından açıklama yaparak Jamaika bandıralı ve sahibi Türk olduğu ifade edilen “Mebruka” adlı ticari kargo gemisi, “yasak ilan edilen bölgeye girdiği ve yapılan çağrıya cevap vermediği” iddiasıyla Hafter milisleri tarafından yakalanarak Ras el-Hilal limanına çekildiğini duyurmuştu.

Açıklamada, mürettebatında 9 Türk, 7 Hint, bir Azerbaycanlı bulunan ve varış noktasının Misrata olduğu belirtilen geminin, “denizcilik kural ve kanunlarına aykırı hareket ettiği için soruşturma ve denetim altına alındığı” kaydedilmişti.

Benzer Haberler