Reddit’in GameStop’tan bir sonraki hedefi gümüş oldu

2 Şubat 2021 Salı

Reddit’in, WallStreet Bets isimli forumu, başlattığı GameStop kampanyasından sonra gözlerini gümüş piyasasına çevirdi. Dünyanın önde gelen sosyal medya platformlarından biri olan Reddit, bir forumlar topluluğu olarak da öne çıkıyor.

Kullanıcılar, istedikleri konulara ait subredditleri (altforum) seçip oradaki tartışmalara katılabiliyor. Bu subredditler seyahat, politika, video oyunları ve benzeri türlü konuları kapsıyor. Dünyayı şaşkına çeviren GameStop olayıyla gündeme gelen WallStreetBetssubredditi ise New York Borsası hakkında tartışmalara ev sahipliği yapıyor.

Geçen ayın başında hisseleri sadece 17 dolar olan Amerikan video oyunu ve elektronik ürünler satan GameStop firmasına karşı açılan short pozisyonları fark eden forumlar, internet üzerinden başarılı bir hisse alım kampanya başlattı. Bu kampanyanın ardından firmanın hisselerine olan yoğun talepten dolayı bir noktada 400 doları bile aşan hisse fiyatları haftayı 300 dolar civarında kapattı. Bu olayın başarısını gören kullanıcılardan biri aynısının gümüş piyasasına da yapılabileceğini anlatan bir paylaşım yaptı ve forumlar ilgilerini gümüşe yöneltti.

Pazartesi sabahı gümüş fiyatı 25 dolardan 29-30 dolar arasına çıkarak beş aylık rekorunu kırdı. En yaygın gümüş borsa yatırım fonlarından biri olan iShares Silver Trust, gümüş ticaretinde yaklaşık yüzde 10’luk bir artış gözlemledi. Aynı zamanda gümüş madencilik şirketleri CoeurMining ve PanAmericanSilver’ın, hisselerinde yüzde 23 ve yüzde 15’lik artışlar yaşandı. Fakat bu artışlar tamamen kalıcı olmadı ve Salı sabahı gümüşün fiyatı 27 dolara düşmesine rağmen önceki haftaya göre artış gösterdi.

ETFMG Prime Junior Silver MinersETF’nin satış müdürü StephenGardner’a göre Perşembe ve Cuma günlerinde firmanın yaklaşık 4 milyon hissesi işlem gördü. Firmanın önceki üç aylık ortalama işlem hacmi ise 1.56 milyondu.

Forumun sitesinde Pazar akşamı gümüşle ilgili paylaşımlar yapıldı ve Twitter’da da “#silversqueeze” trend-topiclerden biri oldu. Fakat forumdaki bütün paylaşımlar gümüş alımının taraftarı değildi, önde gelen bir takım kullanıcı bunun insanların dikkatini GameStop ve buna benzer hisselerden başka bir yöne çekmeye çalışan yanıltıcı paylaşımlar olduğunu öne sürdü.

GameStop hisselerinden farklı olarak gümüş piyasasının iki önemli özelliği bulunmakta. Öncelikle Ocak ayı ortasında GameStop’ın market hacmi yaklaşık 1.4 milyar dolar iken, sadece Londra’daki kasalarda bulunan gümüşün değeri 48 milyar dolara yakın. Aynı zamanda, GameStop’a karşı açılan short (kısa?) pozisyonlara kıyasla gümüşte 2019’un ortasından beri açık olan long(uzun?) pozisyonlar mevcut.

Dünya’nın önde gelen kripto para exchange uygulamalarından Gemini’nin kurucu ortaklarından Cameron Winklevoss, Twitter’da yaptığı açıklamada şunları söyledi : Silversqueeze’in sonuçları küçümsenemez. Eğer gümüş üzerinde gerçek gümüşten daha fazla kağıt gümüş olduğu ortaya çıkarsa bunun karşılığı devasa olmakla kalmaz, bir sonraki de altın olur.  Bitcoin bunu düzeltmektedir.

 

Deniz Evkuran

Benzer Haberler