AYM’den Can Atalay’ın vekilliğinin düşürülmesiyle ilgili karar

Yayın tarihi: 22 Şubat 2024 Perşembe 3:13 pm - Güncelleme: 22 Şubat 2024 Perşembe 3:24 pm

AYM, Can Atalay‘ın vekilliğinin düşürülmesine karşı yapılan başvuruya ilişkin karar verilmesine yer olmadığına hükmetti.

Anayasa Mahkemesi, tutuklu TİP Hatay Milletvekili Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesiyle ilgili CHP ve Can Atalay’ın avukatlarının başvuru karara bağlandı. AYM, her iki başvuruda da “karar verilmesine yer olmadığına” hükmetti.

Oy çokluğuyla alınan kararın gerekçesi daha sonra açıklanacak.

TİP’ten Hatay milletvekili seçilen Can Atalay’ın milletvekilliği, TBMM Genel Kurulunda 30 Ocak’ta düşürülmüştü.

CHP ve Atalay’ın avukatları başvuruda Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesinin yok hükmünde sayılması istemişti.

NE OLMUŞTU?

TİP Hatay Milletvekili Can Atalay, Gezi Davası’nda Osman Kavala ile birlikte yargılanan 8 sanıktan biriydi. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, 26 Nisan 2022 tarihinde Gezi Davasında Osman Kavala’yı “hükümeti devirmeye teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet, Can Atalay’ın arasında bulunduğu 7 sanığı ise darbeye teşebbüse yardım suçundan 18 yıl hapis cezasına çarptırmıştı.

Can Atalay, cezaevinde tutuklu bulunurken 14 Mayıs seçimlerinde TİP’ten Hatay milletvekili seçildi. AYM, Gezi Davası’nda tutuklanan Can Atalay’ın 14 Mayıs seçimlerinde Türkiye İşçi Partisi Hatay Milletvekili seçilmesine rağmen tahliye edilmemesiyle ilgili yapılan başvuruda 25 Ekim’de oy çokluğuyla “seçilme hakkı” ile “kişi hürriyeti ve güvenliği” haklarının ihlal edildiğine hükmetti.

Ancak Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Can Atalay için “hak ihlali” kararı vererek tahliyesinin gerektiğine hükmeden AYM kararını reddederken, hak ihlali kararı veren AYM üyelerinin yetkilerini aştığını belirtti. Yargıtay, AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunma kararı da aldı.

Tahliye kararının uygulanmaması üzerine AYM’ye yapılan ikinci başvuruda 21 Aralık’ta ikinci kez, oy birliği ile hak ihlali kararı verildi. AYM’nin kısa kararı Gezi Davası’na bakan ve hükmü veren İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Mahkeme ikinci hak ihlali kararını da uygulamadı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün yaptığı açıklamada, “Yüksek yargıdaki ihtilafı gidermek zorundayız” ifadesini kullandı.

Milletvekilliği düşürülen Can Atalay’dan ilk açıklama!

Kurtulmuş Can Atalay’ın vekilliğinin düşürülmesini savundu: Teamüllere uygun

Kaynak: TELE1