AKP’den istifa eden Mustafa Yeneroğlu: İstifamı Erdoğan istedi…

Yayın tarihi: 30 Ekim 2019 Çarşamba 4:14 pm - Güncelleme: 30 Ekim 2019 Çarşamba 5:24 pm

Bir süredir AKP politikalarına muhalefetiyle bilinen AKP İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu’nun partinin üst yönetim organlarından olan Merkez Karar ve Yönetim Kurulu üyeliğinden istifa edeceği öğrenildi. Mustafa Yeneroğlu kimdir?

Bir süredir partisinin politikalarını eleştiren Mustafa Yeneroğlu, Meclis’te basın toplantısı düzenledi.

 

* Son zamanlarda yüksek sesle dillendirdiği birçok konuyu biliyorsunuz. Cumhurbaşkanımızı takdir buyurdular MKYK üyeliğine seçildim. Türkiye’nin imajını zedeleyen, insan hakları ihlallerinin ortadan kaldırılması konusunda eleştirilerimi paylaştım.

AKP’li Yeneroğlu’ndan Yavaş’a övgü: Bu erdemli duruşu takdir etmemiz gerekir

* Son iki MKYK toplantısına bu rahatsızlıklarımın bir karşılık bulduğuna dair ya da bu rahatsızlıklarımın düzelebileceğine dair ümidim olmadığı için katılmadım. Ve MKYK üyeliğinden istifa ettim.

* Türkiye’nin geleceği konusunda çok ciddi sıkıntılar olduğunu biliyorum. Bugün geldiğimiz noktada bu durumun değiştirilmesinin sorumlusunun AK Parti olduğunu bütün arkadaşlarımız dile getiriyorlar.

İSTİFASINI ERDOĞAN İSTEDİ

28 Ekim 2019 tarihinde de bu süreci çok fazla sürdürmenin makama karşı saygısızlık olacağını düşündüğünü belirten Yeneroğlu, istifasını Erdoğan’a verdiğini söyledi.

Yeneroğlu ayrıca AKP’den de istifa ettiğini söyledi. Yeneroğlu “Bugün partimizin genel sekreteri Fatih Şahin beni genel merkeze davet etti, bu görüşmede gerekçelerimi ilettim. Sayın Genel Sekreter dostane bir ortam içerisinde bu görüşlerimi bildiklerini, bu çerçevede konunun MKYK’da da konuşulduğunu Erdoğan’ın AK Parti’den istifa etmemi istediğini bildirdi. Bu görüşme üzerine AK Parti’den istifa ettim. İstenmediğim yerde kalmam mümkün olmadığı gibi ilkelerim itibariyle de istifa kararı aldım. Yaptığım eleştirilerin partimin çok büyük ekseriyetinin paylaştığına adım kadar eminim. Türkiye’nin geleceği noktasında AK Parti’li arkadaşlarımın endişelerimi paylaştığını biliyorum.” dedi.

* Türkiye’deki siyasetin yatay bir noktaya çekilmesini istiyorum. Konuşan Türkiye tasavvuruna sahip bir Türkiye istiyorum. Milletvekilliğinden istifa konusunu önümüzdeki günlerde değerlendireceğim. Hepinize hayırlı günler diliyorum.

28 Ekim 2019 tarihinde de bu süreci çok fazla sürdürmenin makama karşı saygısızlık olacağını düşündüğünü belirten Yeneroğlu, istifasını Erdoğan’a verdiğini söyledi.

“MİLLETVEKİLLİĞİNDEN DE İSTİFA EDEBİLİRİM ZATEN”

Yeneroğlu, kurulması planlanan yeni partiler hakkındaki soruya ise şöyle yanıt verdi:

“Ben siyasetin yatay bir noktaya çekilmesi gerektiğini düşünüyorum. AK Parti’nin başlangıcında olduğu gibi konuşan Türkiye tasavvuruna sahip bir anlayış içerisinde siyasetin gerçekleştirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu siyasetin içerisinde olurum olmam bununla ilgili kanaatim yok. Milletvekilliğinden de istifa edebilirim zaten. Bu konuyu önümüzdeki günlerde düşüneceğim.”

YENİ PARTİLERDEN BİRİNE Mİ KATILACAK

Eski AKP’li Başbakan Ahmet Davutoğlu yeni parti kurma hazırlıklarını sürdürüyor. AKP’nin eski lider kadrosundan Abdullah Gül ve Ali Babacan da parti kurma çalışmalarına hız verdi. Kurulacak iki yeni partiye, AKP’den istifa eden milletvekillerinin katılacağı iddia edilmişti.

AKP’den istifa eden milletvekili Mustafa Yeneroğlu’nun da, Meclis’te bağımsız olarak mı kalacağı yoksa kurulacak yeni partilere mi dahil olacağı merak konusu oldu. Yeneroğlu yaptığı açıklamada, yeni partilere kapıyı kapatmadı.

Odatv.com

MUSTAFA YENEROĞLU KİMDİR?

Mustafa Yeneroğlu 2015 yılında AKP’den milletvekili seçildi. 18 Ağustos seçimleri sonrasında MKYK üyeliğine getirilen fakat bugün AKP’den istifa eden Mustafa Yeneroğlu kimdir? Mustafa Yeneroğlu kaç yaşında ve nereli?

Mustafa Yeneroğlu, AKP’den istifa etti. İşte Mustafa Yeneroğlu hakkında merak edilenler…

MUSTAFA YENEROĞLU KİMDİR?

Mustafa Yeneroğlu, 1975 yılında Bayburt’ta doğdu. 1976’da ailesiyle birlikte Almanya’nın Köln şehrine yerleşti. Köln Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu, İzmir 9 Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden denkliğini aldı. 1987 yılından bu yana, yurt dışındaki sivil toplum çalışmalarına aktif olarak katıldı. Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) Yurtdışı Vatandaşlar Danışma Kurulu Üyeliği ile Ayrımcılık ve Irkçılıkla Mücadele Derneği Kurucu Başkanlığı görevlerinde bulundu. Perspektif ve Sabah Ülkesi dergilerini yönetti. IGMG Genel Sekreteri olarak görev yaptı. 2015 Milletvekili Genel Seçimlerinde AKP İstanbul Milletvekili olarak seçildi. 2015-2017 yılları arasında Göç Araştırmaları Vakfı Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı. Ayrıca 26. Yasama Dönemi 1. ve 2. Yasama Yıllarında TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanlığı görevini ifa etti. Aralık 2017 itibarıyla TBMM Anayasa Komisyonu ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Türk Grubu üyesidir.

İngilizce ve Almanca bilen Mustafa Yeneroğlu, evli ve 3 çocuk babasıdır.