Son 24 saatte 198 can kaybı

21 Ekim 2021 Perşembe

Son 24 saatte 198 can kaybı

Sağlık Bakanlığı 21 Ekim koronavirüs tablosunu açıkladı. Buna göre Türkiye’de son 24 saatte 28 bin 465 kişi koronavirüse yakalanırken, 198 kişi hayatını kaybetti.

Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre Türkiye’de son 24 saatte 362 bin 213 kişiye koronavirüs testi yapıldı, 28 bin 465 kişinin Covid-19 testi pozitif çıktı, 198 yurttaş ise koronavirüsten hayatını kaybetti. İyileşen hasta sayısı ise 29 bin 160 olarak kaydedildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından açıklamalarda bulundu.

Bakan Koca’nın açıklamaları şu şekilde:

“Vakaların yaş ortalaması düştü. Artık yarıya yakını 30 yaş altında. Aşılama sonucunda hastane kapasitemiz zorlanmıyor. Yoğun bakım üniteleri ile servislerde yatan Covid-19 hastalarının çoğunluğunu halen yaşlılar ve kronik hastalığı olanlar oluşturuyor.

Gençler çok daha az oranda hasta olsalar da büyüklerine karşı sorumlulukları var. Yeni dönemde virüsün daha ziyade gençler üzerinden yayıldığı biliniyor. Bu nedenle, hem sağlıklı bir eğitim ortamı oluşturmak hem de aile çevrelerini korumak için aşılarını yaptırmalıdırlar.

65 yaş üstü, salgının ilk döneminde kısıtlamalara ciddiyetle uydu. Şu anda bir kısıtlama bulunmuyor ama risk grubunda olduklarını unutmamalıdırlar. Aşılarını tamamlamaları ise hayati derecede önemlidir. Aşı, eğer tamamlanmamış ise sağlayacağı koruma sınırlıdır.

Toplum bağışıklığı elde edilene kadar maalesef yayılım devam edecek. Şu an, aşılanma oranının seviyesi aşı olmayanlar için güvence değildir. “Nasılsa başkaları aşı oldu ben olmasam da olur” düşüncesi yanlıştır. Aşı, birinci derecede, aşı olan kişileri koruyor.

İkinci doz ve hatırlatma dozu aşılarının zamanı gelen çok sayıda vatandaşımız var. Vakit kaybetmeden aşılarını tamamlamaları gerekmektedir. Bu, önce kendileri sonra tüm toplum için hayati önemde bir davranıştır. Salgınla mücadelede sağlığınız için kararlı ve ısrarcıyız”

 

 

BioNTech’in üçüncü dozda etkinlik oranı açıklandı

Benzer Haberler