Soma Davası’nda 301 canın karşılığı Can Gürkan’a 20 yıl hapis

16 Haziran 2021 Çarşamba

Soma Davası’nda karar açıklandı. 301 madencinin yaşamını yitirdiği Soma’da, maden sahibi Can Gürkan 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Soma maden katliamının davası yeniden görüldü. “Bilinçli taksirle öldürme ve yaralamaya neden olma” suçlamasıyla yargılanan Soma Kömür İşletmeleri A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan 20 yıl Yönetim Kurulu Üyesi Haluk Evinç beraat, mühendisler Efkan Kurt ile Adem Osmanoğlu 12 yıl 6 ay hapis cezalarına çarptırıldı.

Türkiye’nin en büyük işçi katliamıyla ilgili çıkan kararda sanıklardan hiçbiri tutuklanmadı. Mahkeme, Can Gürkan’a madencilik faaliyeti yasağı koymadı. Can Gürkan’ın madencilik yapmasına bir kısıtlama getirilmezken, Türkiye Kömür İşletmeleri başkontrolörleri Adem Ormanoğlu ve Efkan Kurt’un iki yıl başmühendislik görevinden men edilmesine karar verildi

Çağdaş Hukukçular Derneği Twitter hesabından yapılan paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

“Sanık Can Gürkan’a taksirle birden fazla insan ölümüne sebebiyet verme suçundan 20 yıl ceza verildi. Aileler salondan çıkmıyor, heyet salonu terk etti. Bu karar dosyadaki talimat ve müdahalelerin sonucunda verilmiş, yok hükmünde bir karardır”

Kararın ardından Soma Katliamı’nda yakınlarını yitirenler açıklama yaptı. Bir kadın “Köşklere saraylara özendik de burada misafir olmayı unuttuk. Allah cümlesinin belasını versin. Bu çocukları öldürmek için çaba sarf edenleri duyduğum zaman içim sızladı. Yetmedi mi? Kanlarını canlarını yediniz bizi böyle acılar içinde bıraktınız. Kaç çocuk öksüz kaç anne acı çekiyor. Bundan sonrakiler çekmesin diye biz buradayız. Baştan sona kimin eli varsa Allah hepsinin belasını versin” dedi.

Benzer Haberler