Sokakta ölüm gelirse diye vasiyetini açıklamıştı! Tarihçi Prof. Dr. Özlem Kumrular hayatını kaybetti

Yayın tarihi: 29 Mayıs 2024 Çarşamba 9:40 pm - Güncelleme: 1 Haziran 2024 Cumartesi 8:30 am

Haber: TELE1 Haber Merkezi

‘Kösem Sultan – İktidar, hırs, entrika’, ‘Sultanın Mutfağı’, ‘Haremde Taht Kuranlar – Nurbanu ve Safiye Sultan’ gibi ses getiren romanların yazarı Prof. Dr. Özlem Kumrular hayatını kaybetti.

İsviçre’nin Zürih kentinde, geçtiğimiz yıl geçirdiği trafik kazası nedeniyle yoğun bakıma alınan Prof. Dr. Özlem Kumrular yaşam mücadelesini kaybetti.

Doğan Kitap tarafından yapılan açıklamada, “Geçirdiği talihsiz kaza sonrası bir süredir yaşam mücadelesi veren yazarımız Prof. Dr. Özlem Kumrular’ı kaybetmiş olmanın derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Sevenlerine ve yakınlarına sabırlar dileriz” denildi.

VASİYETİ ORTAYA ÇIKTI

Kumrular’ın sosyal medya hesabında 2016 yılında paylaşmış olduğu vasiyeti ortaya çıktı. Kumrular’ın paylaşımı şu şekilde:

“Bu aralar sokakta ölüm gelirse bütün kitaplarım Boğaziçi Üniversitesi’ne gitsin. Vasiyetimdir. Olduğunca tatlı rüyalar”

ÖZLEM KUMRULAR KİMDİR?

İstanbul’da 1974’te doğan Özlem Kumrular, lisansını Boğaziçi Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümü’nde, yüksek lisansını aynı üniversitenin Tarih Bölümü’nde, doktorasını ise İspanya’da Salamanca Üniversitesi’nde tamamladı.  XVI. yüzyıl Avrupa-Osmanlı ve Akdeniz tarihi üzerinde çalıştı.

Kumrular, “Kösem Sultan” ve “Haremde Taht Kuranlar – Nurbanu ve Safiye Sultan” gibi tarihi kurgu romanların yanı sıra “Muhteşem Süleyman”, “Zaman Treni” ve “Sultanın Mutfağı” gibi eserlere imza attı.

Yayımlanmış çok sayıda kitabı bulunan Kumrular, Bahçeşehir Üniversitesi’nde öğretim üyesiydi.

Oyuncu Gülşah Çomoğlu hayatını kaybetti

Kaynak: HABER MERKEZİ