Snapdragon 865 codec tarafında sınıfta kaldı

1 Mayıs 2020 Cuma

Snapdragon 865 codec tarafında sınıfta kaldı

Son zamanlarda, AV1 (AOMedia Video 1) kayıpsız lisanslama modeli, içerik için iyi sıkıştırma oranları sayesinde popülerlik kazanmaya başlamıştı. Ancak AV1 Codec maalesef ki pek yaygınlaşmadı. Hatta Qualcomm’un Snapdragon 865 yonga setinde bile AV1 desteği yer almıyordu.

Snapdragon 865 codec tarafında sınıfta kaldı.Ancak MediaTek’in yeni üst seviye yonga seti Dimensity 1000 modelinde entegre bir donanım ile AV1 kod çözücüsüne sahip olacağı açıklandı. Netflix gibi popüler akış hizmetleri, 2020’nin Şubat ayında AV1 Codec Kullanmaya başladı. Ancak Qualcomm’un Snapdragon yonga setlerinde AV1 desteğinin olmaması nedeniyle akıllı telefonlarda gözle görülür bir performans artışı yaşanmadı.

 Snapdragon 865

Qualcomm ile aradaki farkı kapatan MediaTek, AV1 Codec ürününü ürünlerine getirmek için çalışıyor. MediaTek şimdi de Dimensity 1000‘i piyasaya sürmeye hazır.

AV1 Codec yüzde 30 daha fazla sıkıştırma verimliliği sayesinde VP9 Codec‘inin yerini alan Internet Video Codec (NETVC) standardı olacak şekilde hazırlanmıştı. Dimensity 1000’de yer ala AV1 Codec, 60 FPS’te 4K çözünürlüğe kadar AV1 video akışlarının oynatılmasını sağlıyor.

2020’nin sonuna doğru bunun bir standart haline gelmesi bekleniyor. Bu sayede daha az veri tüketen ama kayıpsız videolar stream edebileceğiz. Qualcomm’un AV1 Codec’e ise Snapdragon 865 Plus yonga setinde yani yıl sonu destek vermesi bekleniyor.

AV1 Codec’i akıllı telefonlara getirme hakkında yorum yapan MediaTek Kablosuz İş Birimi Genel Müdür Yardımcısı Dr. Yenchi Lee; “MediaTek, kullanıcı deneyimini geliştirmek için sunduğu teklifleri sürekli olarak geliştirmektedir ve AV1 teknolojisi bunun en iyi örneğidir. Millennials ve Gen Z’nin yüzde 70’inin akış hizmetlerini kullandığı söyleniyor. Sektör raporları, video akışı pazarının yüzde 19,6’lık bir CAGR’de genişleyeceğini ve 2025 yılına kadar 124,57 milyar dolara ulaşacağını söylüyor. MediaTek, AV1 ile etkili video akışı sağlamada öncü olacak.” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler