Siyasette yumuşama kısa sürdü! Erdoğan yine Özel’i hedef aldı

Yayın tarihi: 15 Haziran 2024 Cumartesi 2:23 pm - Güncelleme: 15 Haziran 2024 Cumartesi 2:31 pm

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde ziyaret ettiği CHP lideri Özgür Özel‘i hedef aldı. Erdoğan, “CHP’nin başındaki arkadaş iadeiziyaretimizi hazmedebilseydi, bu tür bir açıklama yapmaya gerek duymazdı. Siyasete yumuşama getirelim dedik ama bundan anlamadılar” dedi.

Yerel seçimlerin ardından genel başkanların görüşmeleriyle başlayan ‘yumuşama’ süreci kısa sürdü. İlk olarak CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in ziyaret ettiği AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP’ye 18 yıl sonra iadeiziyaret yapma kararı almıştı.

Erdoğan-Özel görüşmesinin ardından iki lider de olumlu mesajlar paylaşırken, siyasette tansiyon bayram öncesinde yeniden yükseldi. Erdoğan, İspanya ve İtalya dönüşü uçakta gazetecilere yaptığı açıklamalar ile Özel’i bir kez daha hedef aldı.

Özel, önceki gün MHP lideri Devlet Bahçeli’nin ‘ittifak’ çıkışı ile ilgili sorulan soruya “Belli ki Cumhur İttifakı’nda bir sorunlar var” yanıtını vermişti.

Erdoğan, Özel’in bu yorumunun ardından, “CHP’nin başındaki arkadaş iadeiziyaretimizi hazmedebilseydi, bu tür bir açıklama yapmaya gerek duymazdı. Onlar ne yaparsa yapsın, biz dayanışmamızı devam ettireceğiz” ifadelerini kullandı.

“CUMHUR İTTİFAKI OLARAK DURUŞUMUZDAN TAVİZ VERMEYECEĞİZ”

Erdoğan’ın açıklamasından öne çıkanlar şöyle:

-Sayın Devlet Bey’in yapmış olduğu açıklama bir devlet adamı yaklaşımıyla, sakin, herhangi bir tartışmaya fırsat vermeden yapılmıştır. Konuyu bu şekilde kapatmış olması, bence gayet isabetlidir. Bizler Cumhur İttifakı olarak asla duruşumuzdan taviz vermeyeceğiz. Parti sözcümüz Ömer Çelik Bey zaten gereken açıklamaları detaylıca yaptı. Bu açıklamalarda da dikkat ederseniz tahrik ve dalaşma yoktur. Sadece net bir duruş vardır. Cumhur İttifakı’nın bir tarafı olarak partimizin duruşunu belirtmesi bakımından Ömer Bey’in açıklaması isabetli olmuştur.

“BU YUMUŞAMA DEĞİLDİR”

-CHP’den yapılan bazı açıklamalar oldu. Biz iade-i ziyareti yapmak suretiyle siyasete bir yumuşama, bir kibarlık getirelim dedik. Ama bu kibarlıktan anlamayanlar İstanbul’da basın toplantısı yaptılar ve orada belli ki birilerinin etkisi altında kaldılar. Demek ki bazı yerlerden onay aldılar. Bunlar tabii doğru şeyler değil, güzel şeyler değil. Sürece katkı sağlayan şeyler değil. Yani bu, yumuşama değildir. Siyasete yeni bir başlangıç getirme değildir.

“CHP’DEKİ ARKADAŞ HAZMEDEMEDİ”

-Bizim iade-i ziyaretimizi demek ki hazmedemediler. Eğer bu iade-i ziyaretimizi CHP’nin başındaki arkadaş hazmedebilseydi, bu tür bir açıklamayı yapmaya gerek duymazdı. Böyle bir açıklama karşısında ben Cumhurbaşkanı olarak, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin başkanı olarak, buna cevap vermeyi dahi yanlış bulurum. Ama onlar ne yaparsa yapsın. Biz Cumhur İttifakı olarak aynı duruşumuzu, aynı dayanışmamızı devam ettireceğiz. Şunu da söyleyeyim, Cumhur İttifakı bir altılı masa değildir. Altılı masanın içinde yer alanlar, bildiklerini okusunlar.

ÖZEL’İN ANAYASA YORUMUNA YANIT VERDİ

Erdoğan, Özel’in yeni Anayasa tartışmaları ile ilgili kullandığı, “Sanki iktidar ekonomiyi, yokluğu, fakirliği tartışacağımıza Anayasa tartışalım istiyor” ifadelerle ilgili ise şu açıklamayı yaptı:

-Türkiye bu yeni dönemde yeni anayasayı gündemine almak suretiyle bir adım atabilir. Bizim bu ziyaretleri yapmamızın altında yatan gerçek de “her ne kadar ters görünse de CHP ile de böyle bir anayasa yapma başlığı altında buluşabilir miyiz?” arayışıydı. Teklifimizi yaptık. Onlardan “niye olmasın” noktasına gelen bir yaklaşım gördüm. Fakat iki gün sonra ortaya maalesef arzu etmediğimiz bir yaklaşım çıkınca bu durum da bizi üzmedi değil.

-Türkiye’nin artık darbe anayasası ayıbından kurtulması gerekiyor. Bu, siyaset kurumunun ve Meclisin millete karşı asli görevidir. Hiçbir siyasi parti bu yükümlülükten kaçamaz. Gerek Meclis Başkanımız Numan Kurtulmuş’un girişimleri, gerek bizim temaslarımız, artık yeni anayasa için adım atmanın zamanının geldiğini ortaya koymuştur. Mevcut anayasada birtakım değişiklikler yapılmış olması, darbe ruhunun anayasamızdan silindiği anlamına gelmiyor. Kaldı ki 1982 yılından bu yana dünya değişti, Türkiye gelişti ve yeni ihtiyaçlar ortaya çıktı. Milletin ihtiyaçlarına tam hizmet eden ideal anayasa bu millete siyasetin borcudur.

Özel, erken seçim topunu Bahçeli’ye attı

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde ziyaret ettiği CHP lideri Özgür Özel'i hedef aldı. Erdoğan, "CHP'nin başındaki arkadaş iadeiziyaretimizi hazmedebilseydi, bu tür bir açıklama yapmaya gerek duymazdı. Siyasete yumuşama getirelim dedik ama bundan anlamadılar" dedi. 

 

Kaynak: HABER MERKEZİ