Connect with us
TELE1 TV CANLI YAYIN

Siyaset kaçak aşkı kaldırmaz

17 Şubat 2020 Pazartesi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un sağ kolu olarak bilinen ve önümüzdeki ay yapılacak olan seçimlerde Paris Belediye Başkanlığı’na aday gösterdiği Benjamin Griveaux’un bir seks kaydı, bugünlerde Avrupa’nın en çok konuştuğu konular arasında yer alıyor. Skandalın ardından Griveaux adaylıktan çekildi ve ‘özel hayatına saldırı’ olarak nitelediği bu durumu yargıya taşıyacağını söyledi.
Siyasete aşk skandallarının karışmasının tarihi, belki de Kleopatra’nın Sezar’ı aldatmasıyla başladı. Kleopatra, Sezar’ı kendisine aşık ettikten sonra Marcus Antonius ile aşk yaşayıp üç çocuk sahibi olmuştu.
Ama o zamanlar bu olaylar, birilerini iktidardan ya da siyasetten yok etmek için kullanılmıyordu. O dönemlerde teknoloji filmlerinin, videolarının çekilmesine olanak sağlamıyordu. Şimdilerde dünyanın hemen her yerinde bu tür ilişkiler artık gizli örgütlerin merceğine yerleşti. Birilerini siyasetten alaşağı etmek için bu yönteme başvuruluyor. Bir zamanlar FETÖ’nün Türk siyasetçileri objektifine zum yaptığı gibi…

DÜNYA’DA BİRÇOK ÖRNEĞİ MEVCUT

İngiltere Başbakanı David Cameron’ın sağ kolu olarak bilinen Muhafazakar Milletvekili Mike Weatherley’in eşinin bir hayat kadını olduğu ortaya çıkmış, İngiltere aylarca bu konuyu konuşmuştu. Bir dönem New York valiliği yapan Eliot Spitzer, hayat kadınlarıyla ilişkisi ortaya çıkınca istifa etmek zorunda kaldı. Nevada eyaletinin cumhuriyetçi senatörü John Ensign, görüntüleri çıkınca seçim kampanyasında çalışan bir kadınla karısını aldattığını açıklamak zorunda kalmış ve istifa etmişti.
ABD’de Başkan adayı olan demokrat senatör John Edward, kanser hastalığı ile savaşan karısı Elizabeth’i aldattı. İnkâr etmesine rağmen Beverly Hilton’da bir kadınla kaldığı ortaya çıkınca kabullendi ve siyasi hayatına son verdi.
İngiltere’nin 10 yıl boyunca Başbakan Yardımcılığı görevini yürüten John Prescott karısını sekreteriyle aldattı. İlişkisi fotoğraflarla ortaya çıktı. Sekreteri 250 bin sterlini alınca bir medya kuruluşuna her şeyi anlattı. İngiliz anti-terör şefi Sir Alan West ise karısını Abba’nın üyelerinden Frida ile aldatmıştı.
Hindistan’ın ilk başbakanı olan Jawaharlal Nehru, İngiltere’nin 1947 yılında Hindistan’dan çekilmesini organize etmek üzere gönderdiği Lord Louis Mountbatten’in eşi Edwida ile aşk yaşadı. Skandal İngiltere’de konuşuldu ama uzun süre Hint halkından gizlendi.