Siyasal iletişimci Evren Barış Yavuz gözaltına alındı

Yayın tarihi: 13 Nisan 2024 Cumartesi 10:30 am - Güncelleme: 13 Nisan 2024 Cumartesi 10:47 am

‘Jet yakıtı’ paylaşımını Haluk Bayraktar fotoğrafı ile paylaşan ve hakkında bir yazısı nedeniyle soruşturma açılan siyasal iletişimci Evren Barış Yavuz gözaltına alındı.

Ticaret Bakanlığı’nın İsrail’le ihracat kısıtlaması açıklamasının ardından Selçuk Bayraktar ile kardeşi Haluk Bayraktar’ın da olduğu Filistin mitinginden bir fotoğrafı “Jet yakıtı satmışlar” yorumuyla paylaşan siyasal iletişimci Evren Barış Yavuz gözaltına alındı.

Yavuz, sabah saatlerinde evinden alınarak emniyete götürüldü.

Yavuz hakkında “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçlamasıyla soruşturma açılmıştı.

NE OLMUŞTU?

Ticaret Bakanlığı, 9 Nisan’da 54 ürün grubunda İsrail’e ihracat kısıtlaması getirdi. Kısıtlanan ürünler arasında ‘uçak benzini ve jet yakıtı’nın bulunması gündem olmuştu.

Yavuz da Twitter’dan iktidar destekçilerinin düzenlediği Filistin mitinginden bir fotoğraf paylaşarak “Jet yakıtı satmışlar” diye yazmıştı. Fotoğrafta Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Naci İnci ve SİHA üreticisi ‘Baykar’ın sahipleri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı Selçuk Bayraktar ile kardeşi Haluk Bayraktar da yer alıyordu.

Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, Twitter’dan Yavuz’un paylaşımının ekran görüntüsünü paylaşarak siyasal iletişimcinin İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ‘ekibinde yer aldığını’ öne sürmüştü. Bayraktar, “Bu PKK’lıları besleyen Ekrem İmamoğlu’na sesleniyorum: Tasmalı köpeklerini saldırtmayı bırak. Yalandan başka söyleyecek lafın varsa, mertçe yüzümüze söyle de cevabını verelim” açıklaması yapmıştı.

Baykar yöneticisi ayrıca, Yavuz’un eski internet sitesinde yayınlandığı iddia edilen ‘Alevilerin neden bir PKK’sı olmalıydı’ başlıklı yazının ekran görüntüsünü de paylaşmıştı. İBB’den yayınlanan açıklamada Bayraktar’ın açıklamaları ‘yalan’ ve ‘iftira’ olarak değerlendirilirken Baykar yöneticisi hakkında suç duyurusunda bulunulacağı açıklanmıştı.

SORUŞTURMA BAŞLATILMIŞTI

İstanbul başsavcılığı ise söz konusu yazı nedeniyle Yavuz hakkında ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama’ ve ‘suç işlemeye tahrik’ten soruşturma başlattı.

İBB’den Ekrem İmamoğlu’nu hedef alan Haluk Bayraktar’a ’31 Mart’lı yanıt

Kaynak: HABER MERKEZİ