Sırrı Süreyya Önder: Erdoğan ve bazı AKP’lileri yargılatmak istiyorlar

Yayın tarihi: 6 Ekim 2023 Cuma 7:46 pm - Güncelleme: 6 Ekim 2023 Cuma 7:46 pm

YSP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Kobani davasının AKP içindeki kavganın da bir ürünü olduğunu iddia ederek, başta Erdoğan olmak üzere bazı AKP’lilerin yargılatılmak istendiğini söyledi

Yeşil Sol Parti İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Yeşil Sol Parti Hukuk Komisyonu’ndan avukatlarla birlikte, Kobani davası süreci ve geldiği noktaya ilişkin TBMM’de gazetecilerle sohbet toplantısı düzenledi, soruları yanıtladı.

Birgün’de yer alan habere göre Önder başta eski HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ olmak üzere, çok sayıda siyasetçinin yargılandığı Kobani Davası iddianamesinin eksiklikler ve haksız suçlamalarla dolu olduğunu bildirdi.

Selahattin Demirtaş: Seçim bittiği gibi teröristliğimiz de bitti

‘BAZI AKP’LİLER YARGILATILMAK İSTENİYOR’

AKP içinde çözüm sürecine muhalif olan kesimin bu iddianameyle diğerlerini yargılatmanın, tasfiye etmenin ilk adımını attıklarını ifade eden Önder, “İddianameyi okuyun, çözüm süreci faaliyetleri kriminalize ediliyor, suç olarak değerlendiriliyor” dedi.

Önder, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “çözüm süreci” döneminin Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, İçişleri Bakanı Efkan Ala ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in bu yolla yargılatılmak istendiğini iddia etti.

Sırrı Süreyya Önder: Kürtleri faiz olarak gören bu anlayış değişmedikçe hiçbir şey değişmez

‘ALA’NIN ODASINDA İKİ GÜN GEÇİRDİK’

Kobani yargılamalarına gerekçe yapılan 6-8 Ekim olayları sırasında Efkan Ala ile iki gün geçirdiklerini de açıklayan Önder, “O iki günü onun odasında geçirdik. Gelmekte olanı görüyorduk ve engellemek için iki gün mesai yürüttük. Rahmetli değil, hala hayatta. Çıksın ‘Öyle olmadı’ desin… Efkan Ala’yı mahkemeye çıkaramıyorsanız dışarıdan demeç versinler. ‘Sırrı yalan söylüyor’ demeseler de olur. Eğer, ‘Onun anlattığı gibi olmadı’ desinler çıkıp kamuoyundan özür dileyeceğim. Orada iktidar içi bir savaş var. Bu konuda kamuoyu yeterli duyarlılığı göstermiyor. Bu çember herkesi içine alacak bir karakter taşıyor” dedi.

Flaş… Son HDP’li belediyeler de kayyuma gidiyor: 82 gözaltı kararı

YENİ ANAYASA

YSP’li Önder, iktidarın yeni Anayasa çalışmaları hakkında da konuştu. AKP ile yeni Anayasa görüşmelerine kapıları kapatmayan Önder, şöyle konuştu:

“Bu ülkede bir yeni anayasaya ihtiyaç varsa Kürt meselesi bu ihtiyacın en önemli başlıklarındandır. Fakat Kürt meselesine dair anadilde eğitim, ulusal demokrat kimliğinin geliştirilmesi gibi bunlardan herhangi bir konuda teklifte bulunursan, 16 yıllık bir fezleke sizi bekliyor olacak. Yeni bir anayasa tartışmasına kapalı değiliz. Bunun için konuşmak, önerileri söylemek lazım. Sadece siyasi parti temsilcileri ile görüşerek olmaz. Değişik zemin ve platformlarda tartışılmalıdır. Öncelikle memlekette yurttaşın ne istediğini söyleyebildiği, ceza tehdidinin ortadan kaldırıldığı bir düzen hazırlayın.”