Şirketlere kur korumalı mevduata geçişte bir teşvik daha! Vergi de yok

12 Ocak 2022 Çarşamba

Şirketlere kur korumalı mevduata geçişte bir teşvik daha! Vergi de yok

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Kur Korumalı Mevduat hesaplarında, kur ve altın değerlenmesinde oluşan kazanç farklarına kurumlar vergisi istisnası getirecek.

 

AA’da yer alan haberine göre, kurumlar vergisi mükellefleri, 31 Aralık 2021 tarihli bilançolarında yer alan yabancı paralarını Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) düzenlemeleri çerçevesinde Türk lirasına dönüştürmeleri halinde bu suretle açılacak TL mevduat ve katılım hesaplarında en az üç ay vadeli olarak değerlendirebilecek.

İstanbullular kur korumalı TL mevduatına güvenmiyor

Bakanlığın hazırladığı taslak kapsamında, kur değerlemesi sonucu hesaplanan kur farkı kazançları kurumlar vergisinden istisna edilecek. Vade sonu faiz ve kar payları da kurumlar vergisinden istisna olacak.

Türk lirasına dönüştürme işleminin 17 Şubat 2022 tarihine kadar yapılması durumunda, 2021 yılı son geçici vergi dönemi için de bu istisnadan yararlanılabilecek.

Altının TL’ye dönüşümünden elde edilecek kazançlar da destek kapsamında
Ayrıca kurumlar vergisi mükellefleri, altın cinsi hesaplarındaki varlıkları ile işlenmiş ve hurda altın karşılığı altın hesabı bakiyelerini dönüşüm fiyatı üzerinden Türk lirasına çevirebilecek.

Böylelikle elde edilen Türk lirası varlığının en az üç ay vadeli Türk lirası mevduat ve katılma hesaplarında değerlendirilmesi durumunda, altının Türk lirasına çevrildiği tarihte oluşacak kazançlar ve vade sonunda elde edilen faiz ve kar payları da kurumlar vergisinden istisna tutulacak.

“Kur Korumalı Mevduat hesabı 107 milyar lira oldu”

Benzer Haberler