Sınırda gerilim artıyor! Yunanistan, hava destekli savaş gemilerini…

2 Mart 2020 Pazartesi

Yunanistan, kara ve deniz sınırlarından gelen göçmenleri engellemek için tatbikata başladı.

BBC Türkçe’nin haberine göre, başkent Atina ve Selanik’ten Meriç sınırına askeri konvoylar gönderildiği ve Ege Denizi’ndeki Yunan adaları çevresinde hava destekli savaş gemilerinin manevralar yapacağı açıklandı.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, son 24 saat içinde Meriç kara sınırını geçmeye çalışan 10 bine yakın göçmen “püskürtüldü” ve son 48 saat içinde sınırı geçmeyi başaran ve gözaltına alınanların sayısı 98’e çıktı.

Yunan sınırını yasa dışı yollardan geçtikleri gerekçesiyle yargılananlara en az 3,5 yıl hapis cezası verildiği belirtildi.

AB YETKİLİLERİ TÜRKİYE-YUNANİSTAN SINIRINA GİDECEK

Bu arada Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in, AB Konseyi Başkanı Charles Michel; Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Layen ve Avrupa Parlamentosu Başkanı David Sassoli’yle birlikte yarın Meriç sınırını ziyaret edeceği açıklandı.

Yunanistan Savunma ve Dış İlişkiler Konseyi, göçmen akınının önlenmesi amacıyla sınır muhafızlarının artırılmasına, iltica başvurularının 1 ay askıya alınmasına, AB’nin dayanışma ilkelerini öngören maddelerinin yürürlüğe girmesine ve AB’ne bağlı FRONTEX sınır muhafızlarının takviyesine karar vermişti.

Haber bile utandı! İHA’dan ‘Mültecilere özel’ hava durumu

Benzer Haberler