Sinbo Direnişçisi Dilbent Türker: Benden ahlaksızlık yapmadığımı ispatlamamı istiyorlar

25 Mart 2021 Perşembe

Sinbo Direnişçisi Dilbent Türker: Benden ahlaksızlık yapmadığımı ispatlamamı istiyorlar

Ekim Deniz Genç - TELE1

İşten çıkarmaların yasak olmasına rağmen Kod-29 ile işten çıkarılan Sinbo işçisi Dilbent Türker, işe iade edilmesi ve Kod-29’un kaldırılması için 60 gündür mücadele ediyor. TELE1’e konuşan Türker, mahkemenin yöneticiden alması gereken kanıtları kendisinden istediğini söyledi.

Sinbo’da çalışan Tüm Otomotiv ve Metal İşçileri Sendikası (TOMİS) üyesi 6 işçi, firmanın sendikal faaliyetleri engelleme çalışmalarının ardından 11 Eylül’de ücretsiz izne çıkarıldı. 100 yeni emekçinin işe almasının ardından, ücretsiz izne çıkarılan işçiler hukuki yollara başvurarak 18 Kasım’da eylem başlattı.

Haramidere’de bulunan fabrikanın karşısında bir çadır kuran işçilerin mücadelesi 31 günün sonunda  sonuç verdi. Çalışma Bakanlığı tarafından yapılan denetimler sonucunda Sinbo’nun ücretsiz izine çıkarma hakkını kötüye kullandığı tespit edilerek işçiler işe iade edildi.

Ancak Sinbo yönetiminin işçilere yönelik baskısı devam etti. Ücretsiz izine çıkarılan işçiler arasında yer alan Dilbent Türker TELE1’e yaşadıklarını anlattı. İşe geri döndüklerinde diğer işçilerden ayrı çalıştırıldıklarını ve mobbinge uğradıklarını söyleyen Türker, yazdıkları dilekçelerin yönetim tarafında yok edildiğini öne sürdü. Türker, söz konusu dilekçelerde şikayetçi oldukları kişinin hakkında yalan beyanda bulunarak şikayetçi olduğunu ifade etti.

“MAHKEME YÖNETİCİDEN DEĞİL BENDEN KANIT İSTİYOR”

İşe iade sürecinin ardından Türker, bir ay geçtikten sonra yani 21 Ocak’ta Kod-29’la işten çıkarıldı. Türker, yaşadığı süreci şu ifadelerle anlattı:

“Ben de sahte belge hazırlayan insan kaynakları çalışanları ve yönetim hakkında savcılığa şikâyette bulundum ardından hukuki süreci başlattım. Sadece bununla da sınırlı kalmadım işçileri zor durumda bırakan Kod-29’un kaldırılması için mücadele başlattım. 60 gündür direnişimiz sürüyor. Konuyla ilgili bakanlığa dilekçe yazdım ama mahkemeyi gösteriyorlar. Mahkeme yöneticiden Kod-29’a aykırı davrandığımı kanıtlamasını istemiyor ancak benden ahlaksızlık yapmadığımı ispatlamamı istiyor.”

KOD-29 NEDİR?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) işten ayrılış kodlarına göre 29 kodu, “İşveren tarafından işçinin ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranışı nedeni ile fesih” anlamına gelmektedir.

İşverenin işçisini bu kod ile çıkarabilmesi için işçinin 4857 sayılı İş Kanunu’nun 25/II bendi kapsamında belirtilen fiillerden birini işlemesi gerekmektedir. Bu kod ile işten çıkarılan işçiye kıdem tazminatı, ihbar tazminatı gibi hakları verilmek bir yana işçi çıkarılma kodu nedeniyle işsizlik maaşı dahi alamamaktadır.

Benzer Haberler