Sinan Aygül’e saldırıda yalan savunma! ‘Korumak için yanına gittim’

Yayın tarihi: 22 Haziran 2023 Perşembe 5:46 pm - Güncelleme: 22 Haziran 2023 Perşembe 5:46 pm

Gazeteci Sinan Aygül’ün darp edilmesi sonrası gözaltına alınan sanıklar görüntülere rağmen yalan beyanlarla ilginç savunma yaptı. Polis memuru E. K. ifadesinde “Bize saldıracağını düşündük” dedi.

Bitlis’in Tatvan ilçesinde diş muayenesinden çıkan gazeteci Sinan Aygül’ü öldüresiye darp eden saldırganların ifadesine ulaştı. Gazete Pencere’nin haberine göre emniyette ifade veren E.K. isimli polis memuru ile Y.B. isimli resmi belediye çalışanı iki isim, ifadelerinde kendilerini korumak amacıyla hareket ettikleri iddiasını ileri sürdü.

ARKADAN SALDIRDILAR AMA KARŞILIKLI DENİLDİ!

Polis memuru E. K. ifadesinde saldırının yaşandığı bölgedeki hastanede muayene olmak için beklediğini bu sırada Aygül’ü gördüğünü söyledi. Aygül’ün ismini emniyette öğrendiğini olduğunu savunan E. K., Aygül’ün kendilerine küfür ettiğini ileri sürerek, “Yere elini uzatarak bir şeyler aramaya başladı o sırada bize saldıracağını düşündük. Yücel isimli şahıs kendini korumak amacıyla Sinan Aygül isimli şahsın yanına doğru gitti ve birbirlerine karşı vurmaya başladılar” denildi.

Fakat görüntülerde Sinan aygül’e yürürken haberi olmadan arkadan saldırıldığı net bir şekilde görülüyor.

‘AYIRMAK İSTEDİM’

İlk saldırının ardından E.K. de aynı yere gelirken, çevreden araya girmek isteyenleri de silahla tehdit ederek engellendiği görülüyordu. E.K. ifadesinde, “Ben de yanlarına giderek Yücel ve Sinan isimli şahsı ayırmak istedim ancak ortam birden kalabalıklaştı ve Sinan Aygül isimli şahsa ‘Sinan, Sinan’ diyerek kalabalık bir grup üzerimize geldiklerinden dolayı bu grubun Sinan Aygül isimli şahsın yakınları olduğunu düşünerek ve bize saldıracaklarını düşündüğümden kalabalık grubu yanımıza yaklaştırmak istemedim. Bu sırada bu şahıslara yaklaşmamaları konusunda uyarılarda bulundum ancak bu uyarı esnasında hiçbir şekilde silahımı ve kimliğimi çıkarmadım. Ben sadece silahımın düşme ihtimaline karşı silahımı kontrol ettim” savunmasında bulundu.

Aygül’ün “sizi bitireceğim” tehdidiyle başladığı iddiasında da bulunan E. K., “Sinan isimli şahıs eline kırmızı metal ayaklı bir tabure aldı ve bu tabure ile Yücel’e vurmaya kalktığı sırada kendisini elimi taburenin önüne koyarak engelledim ve kendisine sakin olması gerektiğini söyledim” ifadelerini kullandı.

‘YAZILARIYLA ALAKASIYLA YOK’

Görüntülere rağmen Aygül’e fiziki müdahalede bulunmadığını iddia eden E.K., “Bu olayın başlama sebebi Sinan isimli şahsın bize hakaret etmesidir. Kesinlikle yazmış olduğu yazılar ile alakası yoktur. Ayrıca bizi buraya Tatvan Belediye Başkanı göndermedi. Kendisinin kesinlikle bu konu ile alakası yoktur” dedi.

Saldırıyı gerçekleştiren Y.B. isimli belediye çalışanı da E. K. gibi kendisini korumak amacıyla Aygül’ün yanına gittiği iddiasında bulundu.

Aygül’ü tanımadığını ve sorgu sırasında ismini öğrenmiş olduğunu ileri sürdü. Görüntülerde Aygül’ü darp eden Y.B., ifadesinde şunları söyledi: “Yere elini uzatarak bir şeyler aramaya başladı o sırada bize saldıracağını düşündük. Ben kendimi korumak amacıyla Sinan Aygül isimli şahsın yanına doğru gittim ve birbirimize karşı vurmaya başladık. Engin de yanımıza gelerek bizi ayırmak istedi.”