Sinan Ateş suikastının tetikçisi tutuklandı

Yayın tarihi: 6 Şubat 2023 Pazartesi 8:08 pm - Güncelleme: 8 Şubat 2023 Çarşamba 5:01 pm

Eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş suikastının tetikçisi Eray Özyağcı “tasarlayarak kasten öldürmek” suçlamasıyla tutuklandı.

Eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş’e yönelik 30 Aralık 2022’de Ankara’da gerçekleştirilen suikastın tetikçisi Eray Özyağcı, jandarma ekipleri tarafından Yunanistan’a kaçarken Edirne’de yakalanmıştı.

Soruşturmayı yürüten cumhuriyet başsavcıvekilince ifadesi alınan şüpheli, tutuklanma talebiyle nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk edildi. Eray Özyağcı hakimlikteki sorgusunun ardından zanlı, “tasarlayarak kasten öldürmek” suçlamasıyla tutuklandı. Böylece Sinan Ateş soruşturmasında toplam tutuklu sayısı 19’a yükseldi.

NE OLMUŞTU?

Eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş, 30 Aralık 2022’de Ankara Çukurambarı’nda silahlı saldırıya uğradı. Saldırıda Ateş hayatını kaybetti. Ateş’e gerçekleştirilen suikasta ilişkin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında, aralarında MHP’li yöneticiler ve 2 özel hareket polisinin de bulunduğu 18 kişi tutuklandı.

MHP ve Ülkü Ocakları’nın Ateş’in ölümünün ardından taziye mesajı yayımlamaması, parti tabanında tepkiye neden oldu. Bazı MHP’liler bıyıklarını keserek partilerinden istifa ettiklerini sosyal medyadan duyurdu.

MHP’DE PEŞ PEŞE İSTİFALAR

Soruşturma kapsamında MHP İstanbul İl Yöneticisi Ufuk Köktürk, Ülkü Ocakları Yöneticisi Tolgahan Demirbaş ve MHP’nin eski İstanbul 3. Bölge Milletvekili Adayı, avukat Serdar Öktem’in tutuklanması, ‘siyasi cinayet’ iddialarını güçlendirdi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın’ın açıklamaları ise parti tabanında rahatsızlığa neden oldu. Sosyal medya üzerinden çok sayıda MHP’li istifalarını peş peşe açıklamaya başladı. MHP Lideri Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında istifalara ilişkin yaptığı açıklamada, “Bıyığını kesmiş ayrılanlar varmış. Manen yanımızda olmayanlarla zaten ilgilenecek değiliz. İşimize, önümüze bakıyoruz, yolumuza devam ediyoruz” dedi.

AİLEDEN ‘ADALETE GÜVENİYORUZ’ MESAJI

Ateş’in eşi Ayşe Ateş ise MHP’li Yalçın’a tepki gösterirken, soruşturmanın devam ettiğini belirterek ‘Adalete güveniyoruz’ mesajı verdi. Ayşe Ateş şunları söylemişti: “Kör değiliz, sağır değiliz, dilsiz değiliz. Duam ve beklentim odur ki şehidimizin kırkı çıkmadan gerçekler ortaya çıksın. Tüm gerçekler belgeleriyle ortaya çıktığında bugünlerde yapılan bu ve benzeri açıklamaların mahiyeti daha iyi anlaşılacaktır.”

ATEŞ’İN DAYILARINDAN SERT TEPKİ

Sinan Ateş’in dayısı Mustafa Bozkurt, “Sinan evladımızın 40’ı mevlidini 11 Şubat Cumartesi akşam okutacağız. O güne kadar sabırla bekleyeceğiz. Ondan sonra bir şeyler açıklanamaz ise biz bildiklerimizi anlatacağız” derken, diğer dayısı Halil İbrahim Bozkurt da “Eğer sözler tutulmazsa yurdun her köşesinden bizi bekleyen dostlarımız konuşmaya başlayacaklar” ifadelerini kullanmıştı.

MUHALEFETTEN ‘ADALET’ SÖZÜ

Ateş’in evini muhalefet partisi genel başkanları ve temsilcileri ziyaret etti. Liderler, Ateş’in ailesine ‘adalet’ sözü verdi. Cumhur İttifakı’ndan ise Ateş’in evine herhangi bir taziye ziyaretinde bulunulmaması dikkat çekmişti.

9 ay önce Sinan Ateş’in peşine düşülmüş! Eski MİT memuru yardım etti iddiası

AKP ve MHP ‘ret’ oyu verse de engel olamadı! Sinan Ateş’in ismi sokağa verilecek

Sinan Ateş’in dayısı: 40’ının çıkmasını bekleyip bildiklerimizi anlatacağız

Sinan Ateş cinayetiyle ilgili paylaşım yaptığı iddia edilen Hacı Cesur’un evi kurşunlandı