Sinan Ateş cinayetinde sanıkları dijital materyaller ele verdi! Konum atmışlar

Yayın tarihi: 1 Şubat 2023 Çarşamba 5:21 pm - Güncelleme: 1 Şubat 2023 Çarşamba 5:50 pm

Eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş cinayeti soruşturması kapsamında dijital materyaller çözüldü. Sanıkların birbirlerine konum gönderdikleri ve hatsız telefonlarla mobil WiFi kullanarak görüntülü konuşma yaptıkları belirlendi.

Habertürk’ten Fevzi Çakır’ın haberine göre, eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş cinayetine ilişkin soruşturma kapsamında tutuklanan şüphelilerden elde edilen dijital materyaller çözüldü. Bazı şüphelilerin cinayet öncesinde, saldırganların mobil WiFi kullanarak kaçış güzergâhlarına dair konum bilgisi paylaştıkları ortaya çıktı. Bu gelişme üzerine Savcılığın, şüphelilerin saldırı öncesinde ve sonrasında telefon irtibatı kurduğu isimleri mercek altına aldı.

Sinan Ateş cinayetine ilişkin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturma Başsavcı Vekili Durdu Özer koordinasyonunda 2 savcı tarafından sürdürülüyor. Soruşturmada son olarak, tetikçiyi saldırı sonrası Ankara dışına çıkardıkları öne sürülen Tolgahan D., ve Emre Y., ile Avukat Serdar Ö., tutuklandı. Soruşturmada tutuklananların sayısı 18’e ulaştı.

Sinan Ateş’in dayısı: Sözler tutulmazsa dostlarımız konuşmaya başlayacak

2 İSİM ÜZERİNDE YOĞUNLAŞILDI

Soruşturma kapsamında; ilki hemen cinayetin ardından olmak üzere iki kez gözaltına alınıp serbest bırakılan ve tetikçi Eray Özyağcı’yı Ankara dışına çıkarttığı öne sürülen Tolgahan D., ve Emre Y. eksenli önemli ayrıntılara ulaşıldı.

Her iki isimden elde edilen dijital materyaller üzerinde ayrıntılı incemeler yapıldı. Burada elde edilen veriler ile diğer faillerin dijital materyal verileri karşılaştırıldı. Yapılan inceleme ve araştırmalar neticesinde önemli delillere ulaşıldı.

Özellikle şüphelilerin cinayet öncesinde ve sonrasındaki konumlarının elde edilmesiyle operasyon düğmesine basıldı. Hem Tolgahan D., hem de Emre Y., yeniden gözaltına alındı. Tolgahan D., üçüncü kez, Emre Y. ikinci kez gözaltına alınmış oldu.

KONUM BİLGİSİ PAYLAŞMIŞ

Daha önce uygulanan gözaltı işlemi sırasında Tolgahan D.’den alınan dijital materyaller üzerine yoğunlaşıldı. Söz konusu inceleme neticesinde çarpıcı bulgulara ulaşıldı. Tolgahan D.’nin saldırıdan sadece dakikalar önce, diğer şüphelilerle konum bilgisi paylaştığı belirlendi. Bu konumların; saldırganların eylem sonrası kaçış güzergahına ilişkin olabileceği değerlendirildi. Savcılık bu tespit ve yeni bulgular üzerine Tolgahan D., ve Emre Y.’nin gözaltına alınması talimatını verdi. Ve bu isimler tutuklandı.

Bu aşamadan sonra Savcılık, şüphelilerin eylem öncesi ve sonrasında kurdukları irtibatlar üzerine derinlemesine bir inceleme başlattı. Bazı şüphelilerin de takipten kurtulmak için mobil wi-fi cihazlar üzerinden hatsız telefonlarla ve Facetime ile iletişim kurdukları bulgusuna ulaşıldı. Bu görüşmeler de mercek altına alındı.

Haklarında yakalama kararı bulunan ve her yerde aranan şüphelilerin saldırı öncesi Başkent’in en kritik bölgelerinden biri olan Çukurambar’da keşif yaptıkları, saldırı sonrası da yakalanmadan kaçtıkları görüldü. Bu durum; bir güvenlik zafiyeti olup olmadığı sorusunu gündemde tutarken, şüphelilerin merhum Sinan Ateş’in adres bilgilerine nasıl ulaştığı da savcılık tarafından inceleniyor.