Şimdi de mescit yalanı ve İBB’nin yandaş medyanın asparagas haberlerle mücadelesi

19 Eylül 2019 Perşembe

Bazı medya organlarında çıkan, ‘İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Uzunçayır Metrobüs durağındaki mescidi kapattı’ haberlerine İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sözcüsü Murat Ongun’dan yalanlama geldi. Sosyal medya hesabından açıklama yayınlayan Ongun, “Mescidimiz 3 yıldır ibadet saatlerinde tamamen açık tutulmakta, belli saatlerde güvenlik sebebiyle kapalı tutulduğunda ise görevlilerimiz ibadet etmek isteyen vatandaşlara yardımcı olmaktadır” dedi.

Kapatılacağı iddia edilen İSMEK hakkında, İBB’den açıklama

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Uzunçayır Metrobüs durağındaki mescidi kapattı haberlerinin bazı basın ve yayın kuruluşlarında yer almasının ardından, İBB tarafından ilk açıklama geldi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sözcüsü Murat Ongun, Twitter hesabından çıkan haberleri yayınladı ve “Mescidimiz 3 yıldır ibadet saatlerinde tamamen açık tutulmaktadır” dedi.

“SABAH NAMAZI VAKTİNDE AÇILAN MESCİT…”

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Bugün, (19 Eylül 2019) bazı basın organlarında, ‘İBB Uzunçayır Metrobüs durağındaki Mescidi kapattı’ başlığıyla yayınlanan haberler gerçeği yansıtmamaktadır.

Habere konu olan Kadıköy Uzunçayır metrobüs durağındaki mescit, ibadet saatlerinde açık tutulmaktadır. Sabah namazı vaktinde açılan mescit, sadece vakit çıktığında kapatılmakta, sonrasında öğle ezanından gece 22.00’ye kadar açık kalmaktadır. Bu uygulama 3 yıldır aynı şekilde devam etmektedir.

Mescitlerin zaman zaman, başta madde bağımlıları olmak üzere, amacı dışında kullanılmak istenmesi nedeniyle, güvenlik görevlileri ve vatandaşlar zorluk yaşamaktır. Vakit dışında mescitlerin kapalı olmasının da en büyük sebebi budur.

Ayrıca, vakit dışında namaz kılmak isteyen vatandaşlarımız için diğer mescidimiz sürekli açık tutulmaktadır. Görevlilerden talep edilmesi halinde yardımcı olunmaktadır.

Söz konusu mescitlerin kuruluş amacı, dileyen vatandaşların ibadetlerini yapabilmesinin sağlanmasıdır. Kullanım amacına uygunluğun sağlanmasıyla hizmet devam etmektedir. Uygulama bugüne kadar yukarıda belirtildiği şekilde sürdürülmüştür. Yeni bir uygulama söz konusu değildir.”

Benzer Haberler