Şimdi de imamlar nikah parası istiyor

5 Ağustos 2021 Perşembe

Şimdi de imamlar nikah parası istiyor

İktidar ile memur konfederasyonları arasındaki toplu sözleşme görüşmeleri devam ediyor. Bu kapsamda “Diyanet ve Vakıf Hizmet Kolu”na ilişkin teklifler Memur-Sen’e bağlı Diyanet-Sen tarafından hazırlandı.

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre; Diyanet İşleri Başkanlığı’nda görev yapan sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesini isteyen sendika, “nikâh kıyan personele ödenecek ücret” başlığı altında ise şu talepte bulundu: “5490 sayılı kanun (Nüfus Hizmetleri Kanunu) kapsamında din görevlilerine, kıydıkları her nikâh için 100 TL ücret ödenir.”

Sendikanın diğer talepler arasında ise şunlar dikkat çekti:

  • İmam-hatip ve müezzin-kayyumlara, ramazan ayı boyunca kullanamadıkları hafta tatil günlerinde fiilen çalıştıkları her gün için bütçe kanununda belirlenen fazla çalışma saat ücretinin 6 katının 8 saate tekabül eden tutarı kadar fazla çalışma ücreti ödenmesi.
  • Mülkiyeti Milli Emlak, Hazine, Türkiye Diyanet Vakfı, köy tüzelkişiliği ve belediyelere ait olan camilere ait lojmanların
    (kamu konutları) Diyanet İşleri Başkanlığı’na tahsis edilmesi.
  • Kuran kursu öğretici kadrolarına öğretmen kadrosu yapılması ve öğretmenlerin sahip olduğu bütün haklardan yararlanmalarının sağlanması.
  •  Diyanet TV bünyesinde çalışan personele “basın kartı” verilmesi.

 

13 milyar bütçesi olan Diyanet, ek para istedi

Benzer Haberler