Silvan’da soğuktan dolayı öldüğü iddia edilen bebek Meclis gündeminde!

20 Aralık 2021 Pazartesi

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde bronşit hastası 2 yaşındaki Yunus Emre isimli bebeğin, evin elektriğinin olmaması sebebiyle soğuktan dolayı yaşamını yitirdiği iddia edildi. HDP Diyarbakır Milletvekili Hişyar Özsoy, Meclis’e konuya ilişkin soru önergesi verdi.

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde bronşit hastası 2 yaşındaki Yunus Emre’nin, evin faturalarının ödenememesinden dolayı elektriğinin DEDAŞ tarafından kesildiği ve oksijen maskesi çalışmadığından yaşamını yitirdiği iddia edildi.

HDP’li Hişyar Özsoy, söz konusu iddiayı soru önergesi ile Meclis gündemine taşıdı. Özsoy, Silvan’da 2 yaşındaki çocuğun soğuktan dolayı hayatını kaybettiğini belirterek, “Yerelden ve basından aldığımız bilgilere göre, Silvan ilçesi Cami mahallesinde ikamet eden Binen ailesinin 2 yaşındaki çocuğu Yunus Emre yaklaşık iki haftadır DEDAŞ’ın borç yüzünden uyguladığı elektrik kesintisi sebebiyle soğuk hava ve gerekli tıbbi tedavileri alamaması sonucu yaşamını yitirmiştir” dedi.

‘YUNUS EMRE’NİN DURUMUNDAN HABERDAR MISINIZ?’

Özsoy’un, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in cevaplaması talebiyle Meclis’e sunduğu soru önergesi şöyle:

“1-Soğuktan ve yoksulluktan ölen Yunus Emre’nin durumundan haberdar mısınız?
2-Yunus Emre’nin ölmesine sebep olan yetkililer ile ilgili bir soruşturma başlattınız mı?
3-Son yıllarda bölgede yaşanılan elektrik kesintileri zaten yoksulluk içinde cebelleşen çok sayıda vatandaşı mağdur etmiştir. Bu konuda bir tedbir alacak mısınız?
4-Yoksa, yoksul vatandaşları özel elektrik şirketlerinin merhametine mi terk edeceksiniz?
5-Enerji bakanı olduğunuz ülkede, iki yaşında bir çocuğun uygulanan elektrik kesintisi yüzünden ölmesi konusunda ne hissediyorsunuz? Bu konuda bir sorumluluğunuz olduğunu düşünüyor musunuz?”

DİCLE ELEKTRİK’TEN AÇIKLAMA

Dicle Elektrik ise konuya ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Diyarbakır’ın Silvan ilçesi Cami mahallesi sakinlerinden Özcan ve Meryem Binen çiftinin 2 yaşındaki oğulları, kronik astım hastası Yunus Emre Binen’in tedavi gördüğü hastanede 12 Aralık 2021 tarihinde hayatını kaybetmesinin ardından medyada yer alan haberler üzerine aşağıdaki hususların açıklanması zarureti doğmuştur: Özcan ve Meryem Binen çiftinin çocuklarıyla beraber kiracı olarak oturdukları meskende, daha önceki aboneliğin sonlanmasının ardından yeni bir abonelik başvurusunun yapılmadığı öğrenilmiş, bu çerçevede ilk olarak 3 Haziran 2021 tarihinde abonelik devri yapılması için adrese ihbarname bırakılmıştır. Ancak bir cevap alınamamıştır. Bununla birlikte, söz konusu meskende tüketim devam etmiştir. Bunun üzerine 9 Kasım 2021 tarihinde yine adrese ikinci bir ihbarbame bırakılmış ve abonelik devri başvurusu yapılmaması halinde enerji verilemeyeceği belirtilmiştir. Mesken sakinleri tarafından herhangi bir başvuru yapılmaması üzerine 10 Aralık 2021 tarihinde meskene enerji kesmeye gidilmiş, ancak adreste kimse bulunamadığı için enerji kesilmemiştir. Bu çerçevede, Yunus Emre Binen’in vefat ettiği 12 Aralık 2021 itibarıyla meskende merkezden yapılmış herhangi bir kesinti söz konusu değildir.

Sayaç okuyucularımız 7 Aralık 2021, 11 Aralık 2021 ve 16 Aralık 2021 tarihlerinde 3 kez sayaç okumak için eve ziyarette bulunmuş, ancak adreste kimse bulunamadığından rutin sayaç okuma işlemi de yapılamamıştır. Bu süreçte, Silvan merkezinde devam eden altyapı çalışmaları çerçevesinde sayaçların direk üzerine alınması projesi kapsamında, söz konusu bu meskenin de sayacının dışarı alınması planlanmış, bu çerçevede eve ulaşacak kablolar hazırlanmış, ancak 29 Kasım 2021, 30 Kasım 2021 ve 1 Aralık 2021 tarihlerinde üst üste yapılan ziyaretlerde evde kimse bulunmadığı için bu işlem de gerçekleştirilememiştir. Evde kimse bulunamamasından dolayı yeni kabloların bağlanamamasına ve bu yüzden meskenin kapısına kadar getirilen enerjinin meskene verilememesine rağmen, takip eden 2 haftadan uzun bir süre boyunca Özcan Binen’den tarafımıza hiçbir başvuru olmamıştır. En nihayetinde, 17 Aralık 2021 tarihinde eşi Meryem Binen tarafından abonelik devri başvurusu yapılmasının ardından, 18 Aralık 2021 günü yeni abonelik başlatılmış, kablo bağlantısı yapılmış ve enerji verilmiştir. Bütün bu veriler ışığında, evladımız Yunus Emre Binen’in talihsiz ölümüne şirketimizin herhangi bir uygulamasının veya ihmalinin sebep olduğu sonucunu çıkarmak, insaf ölçütlerinin ötesindedir. Değerli kamuoyuna saygılarımızla duyurur, evladımıza Allah’tan rahmet diler, kederli ailesine başsağlığı dileklerimizi iletiriz.”

Benzer Haberler