Sıfır otomobil fiyatları uçtu

12 Nisan 2021 Pazartesi

Sıfır otomobil fiyatları uçtu

2021’in ilk 3 ayında düşen sıfır otomobil fiyatları Nisan ayında yeniden artmaya başladı. Peki ne oldu da otomobil fiyatlarında aniden artışlar yaşanmaya başladı?

Geçtiğimiz yıl otomobil sektöründe yaşanan üretim sıkıntısı tüm pazarı etkilemişti. Bu buhranla birlikte Türkiye’deki fiyatlar da arttı. 2021’e girmemizle birlikte otomobil fiyatları da biraz normale dönmeye başladı.

2021’in ilk 3 ayı boyunca özellikle sıfır otomobil fiyatlarında düzenli bir düşüş mevcuttu. Fakat Nisan ayında durum tamamen değişti. İşin ilginç yanı düşük segmentte yer alan otomobil fiyatlarında dahi yükselişler yaşandı.

Pekala bir yere kadar fiyat artışları makul görülebilir. Fakat sadece bir ayda baz modellerde 10.000 TL’lik zam yapmak biraz fazla.

sıfır otomobil fiyatları

Peki ne oldu da otomobil fiyatlarında böyle bir artış yaşandı. Açıkçası görünürde yaşanan bir durum söz konusu değil. Yani yeni bir vergi vs. gelmedi. Fakat yeni vergi gelmese dahi döviz kurlarında bazı artışlar söz konusu. Görünen o ki üreticiler bu artışları baz alarak otomobil fiyatlarını arttırma kararı almışlar.

Yaz aylarına doğru yani Mayıs ve Haziran’da otomobillere olan talep artacağı için bu doğrultuda fiyatla da biraz daha artacaktır. En azından bizim tahminimiz bu yönde. Yine de bekleyip göreceğiz.

Ramazan ayında uygulanacak tedbirler için tıklayın

Benzer Haberler