Siber güvenlik uzmanından sosyal medya kullanıcılarına ‘tuzak’ uyarısı

21 Haziran 2021 Pazartesi

Siber güvenlik uzmanından sosyal medya kullanıcılarına ‘tuzak’ uyarısı

Siber güvenlik uzmanı Vahap Eren, sosyal medyada sıklıkla karşılaşılan ‘Profilime kimler baktı?’ şeklindeki uygulamalar için ‘tuzak’ dedi, “Banka hesaplarının dahi boşaltılabilir” uyarısında bulundu.

Siber Güvenlik Uzmanı Vahap Eren, sosyal medyada herkesin karşısına çıkan ‘Profilime kimler baktı?’ şeklinde yazılara tıklayanlar veya bu site ve uygulamalara bilgilerini giren kullanıcılara uyarıda bulundu.

Eren, “Bu tarz uygulamalar ile asla profilinize kimlerin baktığını gösteremezsiniz. Peki bu uygulamalarla hedeflenen ne? Telefonlarınıza yüklediğiniz birçok uygulamaya verdiğiniz izinlerle kişisel bilgileriniz çalınabiliyor. Daha ilerisi banka hesaplarınız boşaltılabilir” dedi.

“Bu tarz uygulamalar ile asla profilinize kimlerin baktığını gösteremezsiniz” diyen Eren, “Son dönemde girdiğimiz siteler ya da sosyal medya platformlarında yayınlanan reklamlarda bir uygulama reklamı görüyoruz. ‘Profilime Bakanlar’ konulu bir reklam, uygulama ile ise kimlerin sizlerin özelikle Instagram’ınıza baktığını öğrenebileceğinizi iddia ediyor. Peki böyle bir durumun imkansız olduğunu biliyor muydunuz” ifadelerini kullandı.

Eren, “Peki bu uygulamalarla hedeflenen ne?” sorusuna ise, “Telefonlarınıza yüklediğiniz birçok uygulamaya, verdiğiniz izinlerle kişisel bilgileriniz çalınabiliyor. Hatta daha ötesine gidersek ortamdaki sesiniz dinlenip, kameranıza bile müdahale edilebiliyor, daha ilerisi banka hesaplarınız boşaltılabilir” diye yanıt verdi.

“SANAL KORSANLAR BU ZAAFLARI FIRSATA ÇEVİRİYOR”

“Peki neden bu uygulamalar seçiliyor? Sanal korsanlar her zaman insanların zaaflarına göre yöntemler geliştirir” diyen Eren, şu ifadeleri kullandı:

“Instagram dünyanın en popüler uygulamalarından bir tanesi ve profilinize bakanları görmek istemeniz de gayet normal; ancak maalesef profilinize bakanları görmeniz mümkün değil. İnsan doğası gereği meraklı ve hesaplarına kimlerin baktığını bilmek istiyor. Bunun birçok çeşitli sebebi olabiliyor. Örneğin; eşinden ayrılmış biri ‘acaba eski eşim profilime bakıyor mu?’ iş arayan kişi ‘acaba başvuru yaptığım firmadan birisi profilimi ziyaret etti mi?’ gibi birçok neden bu merakı artırıyor. Ve insanlar da bu merakını gidermek için bu tür uygulamaları sürekli arıyorlar.

Sanal korsanlar da bu zaafları fırsata çeviriyor. Aslında sanal korsanlardan ziyade bazen yabancı devletler dahi istihbarat faaliyetleri amacıyla bu tür uygulamaları kullanabiliyorlar. Bu tür uygulamalar son derece tehlikeli ve riskli, uygulamayı yüklemeniz bir süre açık tutmanız bile kişisel verilerinizin hızlıca başkalarının ellerine geçmesine neden olabiliyor. Çok kritik durumlarda ise şantaj yapılmak suretiyle bu bilgiler kullanılabiliyor. Bu nedenle bu tür uygulamaları kesinlikle yüklemeyin.”

Benzer Haberler