Sezgin Baran Korkmaz’la fotoğrafı çıkan Yargıtay üyesinden açıklama

21 Haziran 2021 Pazartesi

Sezgin Baran Korkmaz’la fotoğrafı çıkan Yargıtay üyesinden açıklama

Kara para aklamakla suçlanan Sezgin Baran Korkmaz’la fotoğrafı çıkan Yargıtay üyesi Tekman Savaş Nemli, “O dönemde söz konusu şahıs hakkındaki herhangi bir soruşturmadan haberim yoktu” diye açıklama yaptı.

Gazeteci Cengiz Aksan, 24 Eylül 2020’de Ankara’daki Tavacı Recep Usta’da çektiği bir fotoğrafı twitter hesabından yayınladı.

AKP’ye yakın bir isim olan Aksan’ın masada Yargıtay üyesinin olduğundan habersiz paylaştığı fotoğrafta Sezgin Baran Korkmaz ve avukatı Mehmet Demir, Yargıtay 7. Daire üyesi Tekman Savaş Nemli’yle yemek yiyor. Cengiz Aksam fotoğrafı “Fotoğraf 24 Eylül 2020 tarihine ait. Yer Dikmen Vadisi Tavacı Recep Usta. Sezgin Baran Korkmaz karşısında oturan kişiyle hararetli bir diyalog içinde. O gün fotoğrafı paylaştığım gazeteci arkadaşım @MustafaArst SBK’nın kara para akladığını söylemişti ama bana mantıklı gelmemişti” notuyla Twitter hesabından yayınladı.

Bu görüşmeden 3 ay sonra Sezgin Baran Korkmaz hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın itirazı ile mal varlığına tedbir konulması ve yurtdışına çıkış yasakları kaldırıldı. Yasakların kaldırılması ile birlikte yurtdışına çıkış yapan Korkmaz ABD’nin talebiyle Avusturya’da tutuklandı.

Sezgin Baran Korkmaz’ın Türkiye’ye iade edilip edilmeyeceği belirsizliğini korurken, Utah Başsavcılığı Korkmaz’ın kara para aklayarak edindiği gerekçesiyle Türkiye’deki mal varlıklarına el konulması talep etti.

Cengiz Aksan, paylaştığı fotoğrafta Yargıtay üyesinin olduğunu sonradan öğrenince “Gazetecilik refleksi ile çekilmiş bir fotoğraftı” dedi.

TEKMAN SAVAŞ NEMLİ: SORUŞTURMADAN HABERİM YOKTU

Fotoğrafın yayınlanmasının ardından Yargıtay üyesi Tekman Savaş Nemli’den açıklama geldi. Yüksek yargı üyesi Tekman Savaş Nemli Sezgin Baran Korkmaz’a açılan bir soruşturmadan haberdar olmadığını söyledi.

Nemli, “Yorumlar gerçeği yansıtmıyor. O dönemde söz konusu şahıs hakkındaki herhangi bir soruşturmadan haberim yoktu” ifadesini kullandı. Nemli’nin açıklaması şöyle:

“MEHMET DEMİR BENİM AVUKATIM”

Bazı internet siteleri ile sosyal medya hesapları üzerinden gündeme gelen, şahsımın da yer aldığı fotoğraf üzerine yapılan haber ve yorumlar gerçeği yansıtmamaktadır. Fotoğraf karesinde yer alan Avukat Mehmet Demir, 11 yıl önce verdiğim vekâlet ile şahsımın avukatı olup, Sezgin Baran Korkmaz ile bu vesileyle aynı ortamda bulunduk. Bunun dışında adı geçen SBK ile herhangi bir hukukum yoktur.

“YASAL YOLLARA BAŞVURACAĞIM”

Söz konusu fotoğraf 24 Eylül 2020 tarihinde çekilmiş olup bu tarihte adı geçen şahıs hakkındaki herhangi bir soruşturmadan haberimin olmadığı gibi, basından öğrendiğim kadarıyla yine adı geçen şahıs hakkında yurt dışı çıkış yasağı ve mal varlığına el koyma kararlarının 9 Ekim 2020 tarihinde alındığı ve daha sonra bu kararların kaldırıldığı belirtildiğinden ilgi kurulması da anlamsızdır. Ayrıca şahsıma yönelik suç oluşturacak haber ve yorumlar hakkında yasal yollara başvuracağım.”

Benzer Haberler