Sezgin Baran Korkmaz’ın avukatı: 14 gün sonra iade kararı değerlendirilecek

21 Haziran 2021 Pazartesi

Sezgin Baran Korkmaz’ın avukatı: 14 gün sonra iade kararı değerlendirilecek

FIRAT YEŞİLÇINAR/TELE 1 – ÖZEL

Sezgin Baran Korkmaz, Viyana’da hakim karşısına çıktı, mahkeme ‘yetkisizlik’ kararı verdi. Korkmaz karar verilmek üzere Viyana’dan Wels’e gönderilecek. Avukatının verdiği bilgiye göre mahkeme 14 gün sonra yapılacak.

Kara para aklayarak ABD’yi dolandırdığı suçlamasıyla Avusturya’da gözaltına alınan SBK Holding’in Başkanı Sezgin Baran Korkmaz, Viyana’da hakim karşısına çıktı.

Mahkeme, Korkmaz hakkında ‘yetkisizlik’ kararı verdi, Korkmaz’ın yakalandığı yerdeki mahkemenin karar vermesini benimsedi. Korkmaz’ın avukatı Murat Dülger TELE 1’e yaptığı açıklamada gözaltı süresine mahkemenin karar vereceğini söyledi.

Avukatın açıklaması şöyle: “İlk duruşma 14 gün sonra olacak. İlk duruşmada yalnızca serbest mi kalsın yoksa gözaltında mı iade süreci devam etsin buna karar verilecek. Hem ABD hem de Türkiye’nin talebi var. Ama bu iade süreci uzun sürer. Wels’teki mahkeme, eğer iade kararı oluşursa bu sürecin gözaltında mı yoksa serbest olarak mı geçireceğine karar verecek”

NE OLMUŞTU?

Türkiye’de hakkında ‘kara para aklamak’ suçunu işlediği iddiasıyla İstanbul 10. Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açılan Sezgin Baran Korkmaz, dava sonrası yurtdışına kaçmıştı. 5 Aralık’ta İstanbul Havalimanı üzerinden yurt dışına giden Korkmaz, ABD’nin talebi üzerine 18 Haziran’da Avusturya polisinin operasyonuyla gözaltına alınmış ve çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştı. Korkmaz hakkında ABD’de de ‘kara para aklama’ suçlamasıyla açılmış soruşturma bulunuyor.

“TÜRKİYE’DE YARGILANMAK İSTİYOR”

Avukat Dülger bugünkü başka bir açıklamasında ise, aynı suçtan çifte yargılama olamayacağını belirterek “Suçluların İadesine Dair Avrupa Sözleşmesi’ni Türkiye ile Avusturya imzaladı. ABD ise bu sözleşmeyi imzalamadı. Sözleşme kriterlerine göre Türkiye’ye iade edilmeli” ifadesini kullandı.

SBK iddianamesinden: Korkmaz’ı zor günler bekliyor

TIKLAYIN – ABD, Sezgin Baran Korkmaz’ın el konulması gereken mal varlıklarını listeledi

TIKLAYIN – Sezgin Baran Korkmaz tutuklandı

TIKLAYIN – Sezgin Baran Korkmaz, Türkiye’ye iade edilecek mi?

TIKLAYIN – Veyis Ateş ile Sezgin Baran Korkmaz arasındaki ses kaydı yayınlandı

Benzer Haberler