Sezgin Baran Korkmaz’dan ABD’de mültecilere yemek

Yayın tarihi: 22 Nisan 2024 Pazartesi 4:21 pm - Güncelleme: 22 Nisan 2024 Pazartesi 4:44 pm

Haber: YILMAZ POLAT

ABD’de tutuksuz yargılanan Sezgin Baran Korkmaz‘ın New York’taki ünlü bir restoranda Ramazan Bayramı’nın ilk günü mültecilere yemek verdiği ortaya çıktı.

Adı hileli satışlar, ‘modern tefecilik’ ve mafyayla ilişkisi olduğu iddialarıyla gündeme gelen ve kara para aklama suçlamasıyla ABD’de yargılanan SBK Holding’in sahibi Sezgin Baran Korkmaz’ın 25 Temmuz’da serbest bırakılmıştı.

Tutuksuz yargılanmasına devam edilen Korkmaz’ın yargılandığı dosyada gizlilik kararı bulunuyor. ABD’deki Korkmaz yaşamını gittiği yerleri savcılığa bilgi vermek şartıyla mahkemenin belirlediği 5 eyaletten birinde ikamet ederek sürdürüyor.

TELE1 Washington temsilcisi Yılmaz Polat’ın edindiği bilgiye Korkmaz, Ramazan Bayramı’nın ilk günü (10 Nisan) New York’ta Türk diplomatların da sık sık ziyaret ettiği ünlü bir restoranda mültecilere yemek verdi.

20 Nisan’da Gündem Özel’e konuk olan Polat “Sezgin Baran Korkmaz ABD’nin New York’ta hiçbir şey olmamış gibi restoranları geziyor” dedi. Polat, Korkmaz’ın ifadelerinden yeni bir iddianame hazırlandığını söyledi.

Bu arada Türkiye’nin tutuksuz yargılanan Korkmaz için yeni bir iade talebinde bulunmadığı da iddia ediliyor.

Sezgin Baran Korkmaz talebine ABD’den ret!

ABD’de yargılanan Sezgin Baran Korkmaz tahliye edildi

İDDİANAMEDE NELER YER ALIYOR?

Amerika’nın Utah eyaletinde de vergide sahtecilik yapmaktan ceza alan bir şirketle ilişkisi olan Sezgin Baran Korkmaz, Türkiye’de kara para aklama suçundan hakkında soruşturma sürerken 5 Aralık 2020’de yurt dışına çıktı. 2 Mayıs 2021 tarihinde hakkında açılan soruşturmalar tamamlanan Korkmaz’ın 6 şirketi üzerinden 132 milyon dolar kara para akladığı gerekçesiyle 7 yıl 6 aya kadar hapis cezası istendi.

Bu süreçte Avusturya’da yakalanan Sezgin Baran Korkmaz, ABD’ye iade edildi. Korkmaz, ABD’nin Utah eyaletinde “1 milyar dolarlık biodizel sahtekarlığına karıştığı, haksız bir şekilde vergi dairesinden teşvik olarak alınan parayı akladığı, para transferi dolandırıcılığı” iddialarıyla açılan davada tutuklandı. İddianamede Washakie Renewable Energy LLC şirketinin ortakları olan Jacob Kingston, Isaiah Kingston ve Levon Termendzhyan tarafından Plymouth, Utah’ta biodizel üretildiği beyan edilerek 1 milyar dolardan fazla vergi iadesi alındığı, Korkmaz ve işbirliği yaptığı bu kişilerin vergi dairesini dolandırarak aldıkları teşvik gelirleriyle lüks evler ve çeşitli emlaklar satın aldıkları kaydedildi.

İddianamede, 2018 yılının başlarında Jacob Kingston ve Isaiah Kingston’ı, bazı üst düzey hükümet yetkilileri aracılığıyla federal soruşturmadan aleyhlerine açılan davalarından koruyabileceğini iddia ederek 6 milyon dolar dolandırdığı belirtildi. Ayrıca Korkmaz’ın Kingston ve Termendzhyan’a karşı devam eden ceza davasında, federal ajanlara ‘yanlış beyanlarda bulunduğu, Termendzhyan tarafından kontrol edilen bir banka hesabına gönderilen yaklaşık 38 milyon dolarlık banka havalesi konusunda yetkililere yalan söylediğinin’ iddialar arasında yer aldığı belirtildi.

Yılmaz Polat ABD ile kritik ilişkiyi anlattı: Erdoğan’ı sinagogdan aradılar

Yılmaz Polat: Türkiye ABD’de lobicilik için 10 milyon dolar harcıyor!

Kaynak: HABER MERKEZİ