Sezgin Baran Korkmaz hakkında yeni gelişme

21 Temmuz 2022 Perşembe

ABD’de yargılanmasına başlanan Sezgin Baran Korkmaz ile ilgili yeni bir “dolandırıcılık” olayı ortaya çıktı.

Cumhuriyet Gazetesi yazarı Barış Terkoğlu, bugünkü ‘Ben böyle dolandırıcılık görmedim’ başlıklı köşe yazısında, ‘Kara para aklama’, ‘yasadışı para transferi’ ve ‘yargıya müdahale’ suçlamalarıyla ABD’de yargılanmasına başlanan Sezgin Baran Korkmaz’a ilişkin bir dolandırıcılık olayını anlattı.

Türkiye’de kimilerinin ‘yardımsever iş adamı’ diye tanıttığı Korkmaz’la ilgili, “Bizimkiler ise İçişleri Bakanı ve yargıdaki kimi isimler eliyle, elinde tuttuğu SBK’ye, adeta ‘kaç’ dedi. Kaçan kuş, ABD’nin eline düşünce de kara kara düşünür oldu. Yanlış anlamayın. Ya adalet yerini bulursa diye değil. Ya SBK, tıpkı Rıza Sarraf gibi, Türkiye’de kimlerden yardım aldığını açıklarsa diye” diyen Terkoğlu, “Yargı, görülmeyecek hızda SBK’nin mallarındaki tedbiri kaldırmış, yurtdışı yasağını sonlandırmıştı. Bu işi yapan yargı mensupları kısa sürede en yukarılara tırmanmıştı. Bu da neyin ne olduğunu özetliyordu” ifadelerini kullandı.

Terkoğlu’nun yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Size SBK hakkındaki yeni gelişmeyi açıklayacağım. Hem de bir ‘çökme hikâyesi’ üzerine.

‘Sezgin Baran Korkmaz rüşvet verdiği herkesi kayda almış’

ORGANİZE DOLANDIRICILIK HİKÂYESİ

İş insanları F.T. ile Ahmet Uzuner, 2006-2009 aralığında ortak çalışıyordu. Piyasaya demir satıyorlardı. Gelgelelim bir süre sonra iş ilişkileri bitti. Ancak aralarındaki kimin kime borcu var tartışması bitmedi. F.T’ye sorarsanız borcu yoktu. Uzuner’e sorarsanız alacaklıydı. Her şey Uzuner’in SBK’ye başvurmasıyla başladı.

Önümde, Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 1 Nisan 2021 tarihinde SBK hakkında yazdığı gerekçeli kararı duruyor. Savcılık iddianamesi bir yana, tanık ifadelerinin, bilirkişi raporlarının, kamera kayıtlarının olduğu dosyada, SBK hakkında dolandırıcılık kararı verilmiş.

Şöyle anlatayım…

Savcılık SBK için şu ifadeleri kullanıyor: ‘SBK’nin sanıklar Bereket Öner, Murat Akkuş ve Seran Köşkeroğlu ile birlikte hareket ederek katılanın (F.T.) evine yakın bir işyeri kiralayarak buradan katılanı takip ettikleri…’

İlk aşamada F.T’nin evinin yakınında bir dükkân tutulmuş, F.T. buradan izlenmişti. Savcının uydurması değil. Dosyada var. Söz konusu uyduruk dükkânı hem komşuları hem de göstermelik çalışanlar tespit ediyor.

Peki neden bu yapıldı?

Devamı daha da inanılmaz.

Otoshow adında bir otomobil dergisi var. Birçok kişinin evine gönderilen bir sektör dergisi. Birgün F.T’nin kapısı çalındı. Kurye kıyafetli adam, Otoshow dergisi getirmişti. Karşılığında imza aldı. Yetmedi, geri döndü, ‘tam çıkmamış’ diyerek bir daha imza aldı.

Ancak gelen ne gerçekten kuryeydi ne de derdi dergi getirmekti. SBK’nin adamı Murat Akkuş’un ta kendisiydi. Günlerce F.T. izlenmiş, hakkında istihbarat toplanmış, eli ürünü imza kurye taklidiyle alınmıştı. Dükkân da bu işten sonra kapatılmıştı.

Sonra…

SBK’YE DOLANDIRICILIK CEZASI

2011 yılında, F.T’nin borçlu olduğuna dair 12 milyon 680 bin bedelli bir senet ve protokol yazıldı. Senete ve protokole bu imzalar aktarıldı. Ardından Karadeniz Ereğli 1. İcra Müdürlüğü’nden icra kararı aldırıldı. F.T’nin işyerine, o gün, ‘icraya geldik’ diyerek adeta büyük bir kalabalık yığıldı.

Gelgelelim, F.T., ‘böyle bir senet imzalamadım’ diyordu. Önce icrayı mahkemeyle durdurdu. Sonra senedin sahteliğinden şikâyet etti. Bilirkişi, söz konusu senedin başka bir evraktan kopyalanarak üretildiğini, jelatin ve yapışkan kalıntılarını göstererek, somut delillerle anlattı. Derginin geldiği günün kamera kayıtlarına, açılan uyduruk dükkâna ulaşıldı.

Telefon kayıtlarıyla da ilişkisi çıkarılan şebeke hakkında hüküm, 1 Nisan 2021 günü yazıldı. Mahkeme SBK’ye ‘resmi belgede sahtecilik’ten 2 yıl 6 ay, ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçundan 3 yıl 4 ay, toplamda 5 yıl 10 ay hapis cezası verdi. Diğer sanıklar da ‘resmi belgede sahtecilik’ suçundan 2 buçukar yıl ceza aldı.

Elbette karar okunurken SBK çoktan yurtdışına çıkmıştı. Son gelişmeye göre ise geçen 27 Mayıs’ta, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı kararın onanmasını istedi. Dosya şimdi Yargıtay hâkimlerini bekliyor”

Erk Acarer Sedat Peker’in Sezgin Baran Korkmaz ve seçim planını açıkladı

Benzer Haberler