Şeyh ‘intikamı’ duyurmuştu! Dubai Şeyhi Al Maktum ve Prenses Haya’nın boşanma süreci ile ilgili yeni gelişme

19 Eylül 2019 Perşembe

Şeyh ‘intikamı’ duyurmuştu! Dubai Şeyhi Al Maktum ve Prenses Haya’nın boşanma süreci ile ilgili yeni gelişme

Şeyh ‘intikamı’ duyurmuştu! Dubai Şeyhi Al Maktum ve Prenses Haya’nın boşanma süreci ile ilgili yeni gelişmeler gündeme bomba gibi düştü.

Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkan Yardımcısı Şeyh Muhammed bin Raşit Al Maktum’un eşi Prenses Haya’nın bu yılın başlarında çocuklarıyla Dubai’den kaçarak İngiltere’ye yerleştiği ortaya çıkmıştı.

İngiltere’ye yaptığı sığınma başvurusu reddedilen Prenses Haya için kardeşi olan Ürdün Kralı Abdullah harekete geçti.

Bangladeş merkezli haber sitesi weeklyblitz’in İngiltere merkezli ve Hamas yanlısı Al Quds gazetesine dayandırdığı habere göre Ürdün Dışişleri Bakanı Ayman Safadi, Kral Abdullah’ın atama emrine sıcak bakmıyor.

Ürdün Dışişleri Bakanı Ayman Safadi, Prenses Haya’yı diplomat olarak atamanın, Ürdün ve İngiltere ilişkilerine zarar verebileceğini düşünüyor.

Haberde, Dubai Emiri Al Maktum ile davalı olan Ürdün Kralı Hüseyin’in üçüncü oğlu ve Prenses Haya’nın erkek kardeşi Prens Ali bin Hüseyin de kız kardeşine büyük destek verdiği bilgisi yer alıyor.

Prens Ali bin Hüseyin’in kız kardeşi Prenses Haya’nın Dubai Şeyhine karşı zafer kazanması için Filistinli Araplar ve Hamas’tan da destek aldığı bildiriliyor.

Prenses Haya’nın Londra’ya diplomat olarak atanması kararının Katar’dan da destek gördüğü ve Katar’ın Kral Abdullah’ın bu kararı üzerinde etkisi olduğu iddia ediliyor.

Avukatların da Prenses Haya’nın diplomat olarak Londra’ya atanması fikrini daha önce gündeme getirdiği biliniyor.İngiltere Dışişleri Bakanlığı’nda çalışan ve isminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili, Prenses Haya’nın diplomat olarak atanması kararının Londra yönetimi tarafından kabul görmeyebileceğini söyledi.

Böyle bir durumda Prenses Haya’nın İngiltere’yi terk etmesi gerekecek olsa da Ürdün Kralı Abdullah’ın kız kardeşini bir başka ülkeye diplomat olarak atama yetkisi bulunuyor.

Benzer Haberler