Serbest bırakılmıştı! Bebeğini evinin yakınındaki arsaya gömen anne yeniden tutuklandı

19 Ekim 2023 Perşembe

Ordu’da bebeği arsaya gömdüğü iddiasıyla yargılanan ve ilk duruşmada adli kontrol şartıyla serbest bırakılan anne Bilge Ç. yeniden tutuklandı.

Ordu’da Altınordu ilçesinde 6 Ekim 2022’de bir ihbarı değerlendiren polis ekipleri, 11 Eylül 2022’de doğan bebeğin annesi Bilge Ç.’yi (27) gözaltına aldı. Polis ekipleri, bebeğin evde olmaması üzerine kadını sorguya aldı. Kadının itirafı üzerine evin karşısında bulunan tarlada arama yapan polis, çöp torbasına benzer bir şeye konularak gömülen bebeği gömüldüğü çıkarttı. Bebeğin cesedi, otopsi için Ordu Adli Tıp Kurumu’na gönderildi.

SERBEST BIRAKILMIŞTI

Olayın ardından sevk edildiği hakimlik tarafından tutuklanan Bilge Ç., delillerin toplanması, suç vasfının değişme ihtimalinin bulunması ve tutuklulukta geçirdiği süre göz önüne alınarak ilk duruşmada adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 26 Eylül 2023 tarihinde görülen 2. duruşmada sunulan savcılık mütalaasında öldürmeye kasıt olmadığı, ölüm sebebinin belli olmadığı gerekçesiyle ceza verilmesine yer olmadığı belirtildi. 12 Ekim’de görülen 3. duruşmada ise hastanede doğumdan sonra bebekle ilgilenen hemşire S.F.’nin tanık olarak ifadesi alınarak, duruşma ileri bir tarihe ertelendi.

‘KARAKOLDA İFADE VERDİĞİM GÜNÜN ÖNCESİNE KADAR BEBEK ÇATIDAYDI’

Bugün görülen 4. duruşmada yeniden ifadesi alınan Bilge Ç., taburcu olduktan sonra evine geldiğini, evde kimsenin olmadığını ve bebeği banyo yaptırdığını söyledi. Bir müddet vakit geçirdiğini ve akşam saatlerinde uyuduğunu iddia eden Bilge Ç., “Sabah gün aydınlandığında uyandım, bu arada bebeğin nefes almadığını fark ettim. Öldüğünü anlayınca da korktum ve oturduğum binanın çatı katına bıraktım. Karakolda ifade verdiğim günün öncesine kadar bebek çatıdaydı. Karakola gelmeden bir gün önce evin karşı çaprazında saat 01.30 sıralarında yağmurlu bir akşam bebeği gömdüm” dedi.

YENİDEN TUTUKLANDI

Mahkeme heyeti, hastane dönüşü evde olduğunu ve uyuduğunu iddia eden anne Bilge Ç.’nin farklı saatlerde HTS kayıtlarının olduğunu, cep telefonunun Altınordu ilçesinin farklı noktalarından ve Perşembe ilçesinden sinyal aldığını belirten raporu açıkladı. Bunun üzerine Bilge Ç. evden ayrılmadığını, HTS kayırlarını kabul etmediğini söyledi.

Mahkeme heyeti, anne Bilge Ç.’nin yeniden tutuklanmasına, delillerin toplanmasına ve duruşmanın ileri bir tarihe ertelenmesine karar verdi.

Ordu-Giresun Havalimanı uçuşa kapatılıyor