Serbest bırakılan kağıt işçisi TELE1’e konuştu

28 Ekim 2021 Perşembe

Serbest bırakılan kağıt işçisi TELE1’e konuştu

Ali Çadırcı - TELE1 Özel

İstanbul Ümraniye’de atık kağıt depolarına polis ve zabıta ekipleri tarafından düzenlenen baskın sonucunda gözaltına alınarak tutuklanan 3 atık kağıt işçisi serbest bırakıldı. Serbest kalan 3 işçiden biri olan Kamil Aytar, TELE1’e konuşarak yaşadıklarını anlattı. Aytar, “20 senedir kağıt işi yapıyorum. Yaşanılan arbedede zerre tepkim olmamasına rağmen beni tutukladılar. Tutukluluk sürecimde çocuklarım beni çok özlemişler” diye konuştu.

İstanbul Ümraniye’de kağıt depolarına yapılan baskında 3 geri dönüşüm işçisi gözaltına alındı. Dudullu Kadosan Oto Sanayi Sitesi’nde gözaltına alınan işçiler, emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından sevk edildikleri adliyede çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. İşçiler, bugün serbest bırakıldı. O işçilerden birisi olan Kamil Aytar, TELE1’den Ali Çadırcı’ya konuştu. Daha önce “Uçurumdan düşerken tutunduğumuz son dalı niye koparıyorsunuz?” sözleriyle gündem olan Mahmut Aytar’ın kardeşi olan Kamil Aytar şunları söyledi:

“Gece gündüz gam duymadan ekmek kavgası veriyoruz. 38 yaşındayım şimdiye kadar karakol kapısı görmedim. Polis ve zabıta ekiplerinin müdahalesi sırasında herkesi sakinleştirmeye çalışırken beni yere yıkarak darp ettiler. 25 günlük tutukluluk sürecimde arkamda çocuklarım vardı. Bizim çekçeklerimize neden el koyduklarını anlamakta güçlük çekiyorum”

Aytar, eşi ve beş çocuğuna kendisinin baktığını, başka bir iş imkanı olmadığını söyleyerek, “Acaba hata mı yaptık diye düşünüyorum ama başka bir iş imkanımız da yok. Aylık en çok kazandığımız para 3500 lira, onun da 1500 lirası kiraya gidiyor zaten. Biz emekçi insanlarız kimseye de zararımız yok oysa ki. Çekçek işinden İstanbul’da 200 bin kişi ekmek parasını çıkarıyor. Eşim ve çocuklarım dahil 5 kişiye bakmakla yükümlüyüm” diye konuştu.

Tutukluluk sürecini anlatan Kamil Aytar, çocukları için çalışmak zorunda olduğunu söyledi. Aytar, “Tutukluluk sürecimde kağıt işçisi arkadaşlarım sağ olsunlar aralarında 1000 TL kadar toplayarak eşime vermişler. Çekçeklerimizi bundan sonra almazlarsa hayatımıza devam edeceğiz. Bir çocuğumun not ortalaması 100 üzerinden 98, diğer çocuğum ise okul birincisi. Eğer çalışıp onları okutmazsam geleceklerine yazık olur” dedi.

Kendisinin ve arkadaşlarının hedef gösterildiğini dile getiren Aytar, tek amaçlarının ‘ekmek parası’ kazanmak olduğunu ifade ederek “İnsanların çöpe attığı malzemeleri toplayarak para kazanıyoruz, kimseden izin almamıza gerek yok. Bu işten ekmek yiyoruz, önümüze geçmezlerse mutlu oluruz. Kedi köpeğin yemek yediği çöpten bile malzeme toplamıyoruz, adaletli ve vicdanlı insanlarız. Bizim kimseye zararımız yok” diye konuştu.

Bundan sonraki süreçte kağıt işinin şirketlere devredilmesi halinde bu işi yapan binlerce kişinin işsiz kalacağını söyleyen Aytar, “Yarın öbür gün atık kağıt işi şirketlerin eline geçerse maksimum bu işten 5 bin kişi para kazanacağı bir durum yaşanır. İstanbul’da bu işten 200 bin kişi para kazanıyor, 195 bin insana yazık olmaz mı?” şeklinde konuştu.

Kağıt işçileri serbest!

 

Benzer Haberler