Sepeti güncelleyen ekonomistler enflasyonu açıkladı

4 Şubat 2022 Cuma

Sepeti güncelleyen ekonomistler enflasyonu açıkladı

Ekonomistlerin oluşturduğu ENAG da sepetini güncelledi. Buna göre ocak ayı enflasyon oranı yüzde 15.79, son 12 ayın enflasyonu yüzde 115.17.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) enflasyon hesaplamasında baz alınan ürün sepeti ve ağırlıklarını güncellediğini duyurması üzerine ENAG da sepetinde güncellemeye gitti ve yeni oranları açıkladı.

Buna göre yeni sepette ocak ayı enflasyon oranı yüzde 15.79, son 12 ayın enflasyonu ise yüzde 115.17 oldu. ENAG’ın Twitter hesabından konuya ilişkin yapılan paylaşımda şöyle denildi:

“Türkiye İstatistik Kurumu’nun belirlediği yeni enflasyon sepeti ve ağırlıklara göre: Ocak ayı enflasyon oranı yüzde 15.79, son 12 ayın enflasyon oranı ise yüzde 115.17 olmuştur. Enflasyon sepetindeki fiyatı ölçülen madde sayısı geçen yıla göre azaltılmıştır.”

Öte yandan TÜİK’e göre tüketici fiyatları (TÜFE) ocak ayında yüzde 11,10 artış gösterirken, 2021 yılının aralık ayında yüzde 36.08 olan yıllık enflasyon, 2022’nin ilk ayında yüzde 48.69’a yükselmişti. Dün eski sepetle verileri açıklayan ENAG’a göre ise ocak ayı enflasyonu yüzde 15,52, yıllık enflasyon yüzde 114.87 olarak açıklanmıştı.

Üç hane görüldü! ENAG’a göre yıllık enflasyon yüzde 114

YENİ SEPETTE NELER DEĞİŞTİ?

Yeni sepette yer alan elektrik ücreti, sigara, dizel ve benzinli otomobil, otoban geçiş ücreti, şehirlerarası tren ücreti, cep telefonu görüşme ücreti, sıcak içecekler, dergi ve yurtiçi bir hafta ve daha uzun süreli turlarla otel ücretlerinin enflasyon hesaplamasındaki ağırlıkları değişti.

TÜİK artık beyaz eşya, elektronik ürünler, giyim, mobilya, sıfır otomobil ve otobüs fiyatları için internetten derlenen fiyatları da enflasyon hesaplamasında kullanacak.

Başkanı değişen TÜİK’in enflasyonu yine sokağa uymadı

TÜİK’in enflasyon rakamlarına tepki yağdı! “36’dan 48’e düştü”

Benzer Haberler