Selçuk Geçer’den yıl sonu dolar tahmini

Yayın tarihi: 25 Temmuz 2023 Salı 11:43 am - Güncelleme: 25 Temmuz 2023 Salı 11:43 am

Dolar/TL tahmini yapan ekonomist Selçuk Geçer cari açığa dikkat çekti. Geçer, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek için de ilginç bir yorumda bulundu.

Ekonomist Selçuk Geçer, yüksek enflasyon ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın piyasa beklentilerinin altında kalan faiz kararları sonrası dolar / TL kuruyla ilgili öngörüsünü açıkladı.

“Doların yıl sonuna kadar 30 liranın üzerine çıkmayacağını düşünenler olabilir. Benim o cephede olmadığımı, yazılarımı okuyanlar ya da videolarımı izleyenler gayet iyi biliyor” diyen Geçer, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in tavrına da değindiği yazısında şunları kaydetti:

‘EYLÜLDE 30 LİRANIN ÜZERİNE ÇIKACAK’

Bana göre biz eylül ayı içerisinde doların 30 liranın üzerine çıktığını göreceğiz. Yıl sonuna kadar ise dolar enflasyon karşılığı olan değere ulaşmış olacak. Bu değer bugün 38-40 lira aralığı.

‘DOLARI YIL SONUNDA 38 LİRANIN ALTINDA BEKLEMEYİN’

Zamlar bu şekilde gelmeye devam ederse biz de dolar rakamını yukarı yönlü revize etmeye devam edeceğiz elbette. Ez cümle enflasyon buralarda kalsa bile yıl sonunda 38 liranın altında dolar kuru beklemeyin derim. Aslında bu geç kalınmış bir operasyon. Keşke dolar enflasyon karşılığındaki değerine bu yılın başında gelmiş olsaydı. Böylece hem turizm hem de ihracatta çok daha avantajlı olabilirdik.

Kim bilir bu kadar büyük bir cari açık yerine cari fazla bile verebilirdik. Bu arada Merkez rezervleri de boşalmazdı. Ancak ne yazık ki tercihler ekonomik gerçekler üzerine değil, siyasi kaygılara göre yapıldı. Onun için de bugün bu noktadayız. Kabul edelim Türk Lirası, olması gereken değerin çok üzerinde. Bu aşırı değer nedeniyle, İhracatımız azalıyor, ithalatımız artıyor, dış ticaret açığımız ve cari açığımız büyüyor. Rekabetçi olamadığımız için turist bizim yerimize Yunanistan, Portekiz, İspanya hatta Fransa’yı tercih ediyor.

‘CARİ AÇIK 100 MİLYAR DOLARA EMİN ADIMLARLA İLERLİYOR’

Demek ki doların bir an önce olması gereken değere yani enflasyonist fiyatına gelmesi gerekiyor. Şaka maka değil cari açığımız 100 milyar dolara emin adımlarla ilerliyor. Düşünün yılın ilk yarısında çoktan 60 milyar dolarlık cari açığı geride bırakmış durumdayız.

‘MEHMET ŞİMŞEK O YÜZDEN ‘EYVALLAH’ DİYOR’

Cari açık deyip geçmeyin… Eğer kontrolden çıkarsa önce ödemeler dengesi krizi sonra finansal kriz demek. Kontrolden çıkarsa dolar taklalar atarak yükselir. Zaten o nedenle Hazine Bakanı Mehmet Şimşek ve ekibi kontrollü kur yükselişine “Eyvallah” diyor.

‘…BABALAR GİBİ FAİZ ARTIŞLARINA HAZIR OLUN’

Ancak bu yükselişi bir an önce gerçekleştirmek zorundayız. Her gecikme baskıyı biraz daha arttırıyor. O nedenle ağustos ve eylül aylarında da yüksek faiz artırımları yapılmayacak. Dolar Ağustos ayı gibi 30 liranın hemen kıyısına gelecek. Eylül ayında ise 30 liranın üzerine çıkarılacak. Enflasyon değerine ise en geç yıl sonu ya da gelecek yılın başında getirilecek. Sonra mı? Sonra babalar gibi faiz artışlarına hazır olun.”