Selahattin Demirtaş görüşlere çıkmama kararı aldı

Yayın tarihi: 13 Mart 2024 Çarşamba 3:03 pm - Güncelleme: 13 Mart 2024 Çarşamba 3:15 pm

Tutuklu eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, üst araması uygulaması gerekçesiyle aile, avukat ve milletvekili görüşlerine çıkmama kararı aldı.

Yaklaşık yedi yıldır Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a görüş için odadan her çıkış ve girişinde üst araması yapılmaya başlandığı duyuruldu. Selahattin Demirtaş’ın uygulamaya tepki olarak görüşlere çıkmama kararı aldığı açıklandı. Konuyla ilgili DEM Parti Genel Merkezi’nin bilgilendirildiğini belirten Demirtaş Savunma Grubu, “Parti yetkilileri, Adalet Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunarak bu onur kırıcı dayatmadan derhal vazgeçilmesini isteyecektir” ifadelerini kullandı.

Konuya dair avukatların açıklaması şöyle:

“Basına ve kamuoyuna

Seçimlere çok az bir zaman diliminin kaldığı şu günlerde, Edirne Cezaevinde Sayın Selahattin Demirtaş’a onur kırıcı üst araması dayatılmaya başlanmıştır. Adalet Bakanlığının talimatıyla, bugünden itibaren, Sayin Demirtaş’ın görüş için odadan her çıkış ve girişinde, kameraların önünde ayakkabılarını çıkarması dayatılmaktadır.

Sayin Demirtaş, bu uygulamayı onur kırıcı bir zorbalık olarak tanımladığını ve asla kabul etmeyeceğini belirterek bundan böyle aile, avukat ve milletvekili görüşlerine çıkmayacağını ifade etmektedir. Konuyla ilgili, DEM Parti Genel Merkezi de acilen bilgilendirilmiştir. Parti yetkilileri,
Adalet Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunarak bu onur kırıcı dayatmadan derhal vazgeçilmesini isteyecektir.

Demirtaş Savunma Grubu.”

Avukatı Selahattin Demirtaş’ın babasının cenazesine neden katılmadığını açıkladı

Kaynak: TELE1