Selahattin Demirtaş: Dersim’deki orman yangınlarının söndürülmemesinin nedeni yetersizlik değil

Yayın tarihi: 30 Ağustos 2021 Pazartesi 8:39 pm - Güncelleme: 30 Ağustos 2021 Pazartesi 8:45 pm

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Tunceli‘de devam eden orman yangınlarına ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “O bölgedeki ormanların çoğu bilinçli olarak yakılır ve kimsenin de müdahale etmesine izin verilmez” dedi.

Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Tunceli’deki orman yangınlarının söndürülmemesinin nedeninin yetersizlik olmadığını söyledi.

AKP’li başkan Tunceli yangınına ‘photoshop’ ile müdahale etti

“O bölgedeki ormanların çoğu bilinçli olarak yakılır ve kimsenin de müdahale etmesine izin verilmez” diyen Demirtaş, “Manavgat ne kadar hepimizinse Dersim de o kadar hepimizindir. Bu anlayışı hakim kılmadan ülkeye eşitliği, adaleti ve barışı getiremeyiz” diye kaydetti.

Twitter hesabından paylaşımda bulunan Demirtaş, “38’de Dersim neden bombalandıysa ormanlar da aynı gerekçeyle yakılıyor” dedi.

Munzur Vadisi Milli Parkı’ndaki yangın yeniden başladı

Demirtaş’ın paylaşımları şöyle:

“Dersim’deki orman yangınlarının söndürülmemesinin nedeni yetersizlik değildir. O bölgedeki ormanların çoğu bilinçli olarak yakılır ve kimsenin de müdahale etmesine izin verilmez. On yıllardır sürdürülen bilinçli ve resmi bir politikadır bu.

Bu gerçeği herkes bilir ama ne yazık ki kimse söylemeye cesaret edemez. 38’de Dersim neden bombalandıysa ormanlar da aynı gerekçeyle yakılıyor.

Kalbim Milas, Marmaris ve Manavgat’ta olduğu gibi, felakette bile ayrımcılığa uğrayan Dersim, Başkale ve Şemdinli’deki halkımızla birlikte atıyor.

Ülkeyi ve halkı bölen bu ayrımcı politikalara mutlaka bir son vereceğiz. Bunun için demokrasi ve barış isteyen herkesin el ele vermesi, yan yana durması gerekir.

Manavgat ne kadar hepimizinse Dersim de o kadar hepimizindir. Bu anlayışı hakim kılmadan ülkeye eşitliği, adaleti ve barışı getiremeyiz.”