Sektör temsilcileri uyardı! Karekodsuz ilaçlara dikkat

Yayın tarihi: 12 Ocak 2023 Perşembe 11:38 am - Güncelleme: 12 Ocak 2023 Perşembe 11:42 am

Küresel salgının etkisi AKP politikaları ile Türkiye’de daha da derinleşti. Yurttaş, birçok ilacı bulmak için eczane eczane geziyor. İlaç krizi sebebiyle sahte ilaçlar ardı ardına piyasaya sürüldü. Hastaların, karekodlu ilaçları güvenle alabileceği belirtildi. 

Salgın sonrasında ilaç endüstrisinde üretim ve lojistik dahil birçok sorun yaşanıyor. Bu sorunun tüm dünyada etkili olduğunu belirten uzmanlar, ilaçta üretim sıkıntısının önümüzdeki dönemde de devam edeceğini belirtiyor. Bu ortamda teknolojinin de gelişmesiyle tüm dünyada sahte ilaç riski arttı. Son olarak Türkiye’de de nadir hastalıklarla ilgili bir ilaç grubunda yaşanılan ‘sahte ilaç’ vakası, piyasada endişe yarattı. Söz konusu durumun Türkiye’deki ilaç denetim sisteminin dışında yaşandığına dikkat çeken sektör yetkilileri, “Türkiye’de 2010’da başlatılan karekod sistemi, sahte ilaç riskini ortadan kaldırıyor” dediler.

İLACI ECZANEDEN ALIN

Hürriyet’ten Yasemin Salih’in haberine göre; İlaç, Eczacılık, Sağlık Bilim ve Teknolojileri Vakfı (İVEK), vatandaşları ilacı sadece eczanelerden almaları konusunda uyardı. İVEK İlaç Endüstrisi ve Teknolojileri Komisyon Başkanı Barış Özyurtlu, “Sahte ilaç her zaman olabiliyor. Laleli’de, Fatih’te sahte ilaç satan yerleri özellikle koronavirüs zamanı gördük. Aynı şekilde internetten ilaç alımında da sahtecilikle karşılaşma riski mevcut. Çünkü buralarda denetim yok. Çok dikkatli olmak gerekiyor” diye konuştu. Özyurtlu, Türkiye’nin ilaçta karekod sistemine dünyada ilk geçen ülke olduğuna da dikkat çekerek, şu bilgileri verdi: “Bugün birçok ülke Türkiye’den bu yazılımı talep ediyor. Karekod sistemi ihraç ediliyor. Her ilacın dünyada bir numarası var. Karekod ile bu takip ediliyor. Ancak mesele her ülkede bu sistem yok. Bu ülkelerden giren ilaçlar da sistemin açığı haline geliyor. Bu nedenle ilacı sadece eczanelerden almak çok önemli. Çünkü her aşaması karekod ile takip ediliyor. Vatandaş bu karekodlarla güvende hissedebilir.”

Sahte ilaç Meclis gündeminde! “İnsanlarımızın hayatlarını kararttılar”

MERDİVEN ALTI ÜRETİM

Türk Eczacılar Birliği (TEB) Eski Başkanı Erdoğan Çolak da sahte ilaç konusunun çok uzun zamandır tüm dünyada yaşandığına dikkat çekti. “Teknoloji geliştikçe sahte ilaç riski de artıyor. Merdiven altı üretim yapanlar olduğunu duyuyoruz ancak eczanelere bu ürünlerin girmesi mümkün değil” diyen Çolak, internetten alınan ilaçların yüzde 80’inin etken maddesinde eksikler olduğunu ifade etti. Özellikle gıda takviyesi adıyla satılan ürünlerde, internetten alımlarda sorunlar yaşandığını anlatan Çolak, “Bu ürünler takviye edici değil. Çoğunda ilaç etken maddesi var ve yanlış oranlarda kullanılıyor. Bu ürünlerin ruhsatı Tarım Bakanlığı tarafından veriliyor. Hatta ruhsatsız piyasaya çıkanlar var” dedi. İlaç depolarıyla ilgili de büyük bir problem yaşanmadığını aktaran Çolak, güvenilir, eski depoların sağlık sisteminde sahtecilik yapmalarının mümkün olmadığını, ancak sık açılıp-kapanan depolara dikkat etmek gerektiğini vurguladı.