Şef Arda Türkmen de dolandırıcıların hedefi oldu! “Bin euro ver, düşeyim yakandan”

Yayın tarihi: 3 Aralık 2023 Pazar 10:53 am - Güncelleme: 3 Aralık 2023 Pazar 8:35 pm

Ünlü şef Arda Türkmen dolandırıcıların hedefi oldu. Dolandırıcıların restoranının internet sitesini kopyalayarak rezervasyon yaptırmak isteyenlerden rapora aldığını söyleyen Türkmen kendisine de “Bana bin euro ver, düşeyim yakandan” denildiğini anlattı.

Şef Arda Türkmen, ünlü restoranların adını kullanarak oluşturulan klon siteler üzerinden sahte rezervasyon aparak müşterilerden kapora adı altında para alan dolandırıcıların hedefi oldu. Dolandırıcılar Arda Türkmen’in restoranına ait internet sitesinin neredeyse birebir aynısını yaparak, restorana gelmek için rezervasyon yapan müşterilerden kapora adı altında para alıp dolandırdı.

Müşteriler olmayan, sahte rezervasyonları üzerine şefin restoranına gelip  “Bizim rezervasyonumuz vardı, kapora verdik” deyince gerçek ortaya çıktı. Türkmen de bunun üzerine sosyal medya hesabından açıklama yaparak müşterilerini dolandırıcılara karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı.

PAYLAŞIMI GÖREN DOLANDIRICI PARA İSTEDİ

Arda şefin paylaşımlarını gören dolandırıcı ise sosyal medya üzerinden şefe ulaşıp,  “Bana 1000 Euro ver, düşeyim yakandan” dedi.

Yılbaşı rezervasyonları öncesi vatandaşların bu dolandırıcılara karşı dikkatli olması gerektiğini vurgulayan Türkmen, “Bizim restoranın internet sitesini kopyalayıp farklı bir uzantıyla ve restoranın ismiyle beraber arama motorlarında bunu yapan bir dolandırıcı insanlardan rezervasyon karşılığı para talep ediyor. İnsanlar da rezervasyon için önden avans gönderiyorlar. Sonra restorana geldikleri zaman böyle bir rezervasyon olmadığı ortaya çıkıyor. Bu çok yapılmaya başlandı son dönemlerde. Ciddi şekilde de bütün arama motorlarında birçok restoranın farklı farklı sahte web adresleri var. Artık kapalı grup rezervasyonlarına, 6-8 kişilik rezervasyonlara müesseseler önden rezervasyon için makul bir miktarda kaparo istiyor. Bunu bilen dolandırıcılar da restoranın bütün detaylarını öğrenip sanki o restoranla muhatap oluyormuşsunuz gibi size telefon açtığınızda bilgi veriyorlar, rezervasyon yapıyorlar. Ardından bir hesap numarası gönderiyorlar. Siz de hesap numarasını kontrol etmeden kaporayı yolluyorsunuz. Ondan sonrada ne ses ne nefes. Bu son dönemlerde bu araba kiralamada, otel konaklamalarında, restoranlarda çok olmaya başladı. Hele bir de şimdi önümüz yılbaşı, bu yılbaşı döneminde kapalı grup rezervasyonları çok olacaktır. O yüzden herkese arama motorlarında, restoranla ilgili kontak numarası aradıklarında bir kere kesinlikle doğru yere ve doğru linke tıkladıklarından emin olmalarını rica ederim. Çünkü genel olarak en üste çıkana, alışkanlık olarak tıklanıyor. Orası her zaman doğru adres olmuyor” dedi.

Dikkat… D-Smart adını kullanarak dolandırıcılık yapıyorlar!

Sinan Akçıl: Seçil Erzan kadar dolandırıcı birisi bizden de para almaya çalıştı

Kaynak: TELE1