Sedat Peker’in ‘ramazan kolisi’ davasında karar çıktı

Yayın tarihi: 25 Eylül 2023 Pazartesi 2:30 pm - Güncelleme: 25 Eylül 2023 Pazartesi 2:30 pm

Sedat Peker’in Trabzon ve Rize’ye gönderdiği Ramazan kolileri nedeniyle yargılanan ve içlerinde gazetecinin de olduğu üç kişi beraat etti.

Siyaset, mafya ve sermaye arasındaki ilişkiler üzerine yaptığı ifşaatlarla uzun bir süre kamuoyunun gündemine oturan suç örgütü lideri Sedat Peker’in Trabzon ve Rize’ye gönderdiği Ramazan kolileri nedeniyle yargılanan ve içlerinde koli dağıtımını haberleştiren gazetecinin olduğu davada karar çıktı.

Yardım kolilerini dağıtanlar ve haberleştiren gazeteci Nisan 2022’de gözaltına alınmıştı. Gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan 10 kişi arasında bulunan Yılmaz Günay, Erkan Saymazlar ve Hüseyin Yılmaz hakkında ise Rize 2. Asliye Mahkemesi’nde dava açılmıştı.

Halktv’den Seyhan Avşar’ın aktardığına göre, hazırlanan iddianamede, yardım kolilerini dağıtan Yılmaz Günay ve Erkan Saymazlar ile koli dağıtımını haberleştiren gazeteci Hüseyin Yılmaz’ın “örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek” suçundan cezalandırılması istenmişti.

Mahkeme ise bu suçların ağır ceza mahkemesinin alanına girdiğini belirterek Rize 2. Asliye Ceza Mahkemesi, suç örgütünün işlediği suçların ağır ceza mahkemesinin yetkisinde olduğunu belirterek 3 ismin Rize Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmasına karar vermişti.

Mahkeme tüm sanıkların beraatına karar verdi.

Sedat Peker ameliyat oldu!